Ministerstvo financií prišlo s novým nápadom ako pomôcť štátnej kase a stabilizovať verejné financie. Podľa zatiaľ nepotvrdených správ majú totiž v rezorte vážne uvažovať o zavedení novej dane. Tá sa má týkať bankových prevodov. Po vlne kritiky z radov opozície reaguje na medializované informácie.
Ministerstvo pod vedením Ladislava Kamenického (Smer-SSD) sa údajne chce vyhnúť zvyšovaniu DPH. V rámci konsolidácie verejných financií tak mali vymyslieť iný spôsob, ako do štátnej kasy naliať viac peňazí. Je ním zdanenie bankových prevodov.
Nová daň by sa mala vzťahovať na širokú škálu bezhotovostných transakcií vrátane bežných prevodov z účtu na účet, výplaty miezd, platenie faktúr, platby kartou, či výberov hotovosti z bankomatov. Informáciu priniesol Denník E a o novej dani hovorí aj značná časť opozície, ktorá jej zavedenie kritizuje.
Zavedenie dane z bezhotovostných prevodov by v konečnom dôsledku zaplatili občania Slovenska napriek tomu, že podľa Ministerstva financií (MF) SR by sa mala väčšina prostriedkov vybrať od firiem. Tie si totiž zvýšené náklady premietnu do cien tovarov a služieb.
Na piatkovej tlačovej konferencii na to upozornila opozičná strana SaS. Proti návrhu sa vyslovilo aj opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS). Tvrdí, že o zámere zdaniť všetky bezhotovostné operácie vrátane platieb kartou či posielania výplaty na účet sa na MF vážne diskutuje.
„Podľa odhadov, ktoré sa k nám dostali, celkové výnosy by mali byť nasledovné – štátne inštitúcie zaplatia na tejto dani okolo 46 miliónov eur, domácnosti v priamom rade 43 miliónov eur a 566 miliónov zaplatia podniky,“ priblížil poslanec za SaS Marián Viskupič. Po zohľadnení nižšieho výnosu dane z príjmu právnických osôb by tak mal štát podľa Viskupiča získať 555 miliónov eur.
„Aj keď ministerstvo tvrdí, že najväčší vplyv to bude mať na podnikateľské subjekty, zásadne sa to dotkne bežného občana, pretože vo finále bude občan, ktorý to jednoducho zaplatí,“ upozornil Viskupič. Predseda SaS Branislav Gröhling vyzval ministra financií Ladislava Kamenického a premiéra Roberta Fica (oba Smer-SD), aby upustili od tohto zámeru a konsolidáciu verejných financií riešili úsporami na výdavkoch štátu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)