fbpx

Čaká nás výnimočné nebeské divadlo: Nastane superspln aj čiastočné zatmenie mesiaca

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Jędrzej Koralewski, Lucas Pezeta

Už o pár hodín si môžu Slováci pozrieť nádherný úkaz na nočnej oblohe. Udiať sa má totiž septembrový spln, ktorý bude výnimočný. Nastane totiž supermesiac. A navyše zároveň s ním prebehne aj čiastočné zatmenie Mesiaca.

V stredu (18. septembra) v noci z utorka na stredu nás čaká zvláštny spln. Nastane čiastočné zatmenie Mesiaca, ktoré svoje maximum dosiahne o 4:44 nášho času (SELČ). Tieň Zeme zakryje zhruba 8,5 % mesačného disku, pričom zakrytá bude horná časť. Tento nebeský úkaz bude možné pozorovať aj na území Slovenska. Naposledy sme takýto úkaz mohli sledovať u nás vlani 28. októbra, píše portál imeteo.sk.

Zároveň je však tento septembrový spln aj supermesiacom, takže o to zaujímavejšie bude pozorovanie tohto astronomického javu na nočnej oblohe. Nastane to nadránom, teda v stredu o 4:34 h.

Ako začne čiastočné zatmenie Mesiaca?

Prvé zmeny pri pozorovaní Mesiaca bude možné badať o už 2.40 h, kedy bude čiastočné zatmenia na našom území začínať. Na oblohe s pribúdajúcimi minútami uvidíme, že Mesiac bude mať akoby ľavý horný okraj tmavší a bude to pôsobiť, akoby bol zahalený v dyme. Stemnenie bude následne stále viac a viac zvýrazňovať.

Viditeľné zatmenie Mesiaca začne o 4:13 h, maximum nastane 4:44 h a skončí 5:15 h. Približne o 4.13 h vstúpi mesačný disk do plného zemského tieňa a začne samotná fáza čiastočného zatmenia, dobre viditeľná voľným okom aj z nášho územia. Jeho maximálna fáza nastane v dobre zapamätateľný čas – o 4.44 h, kedy bude tieňom zakrytých približne 9 % priemeru mesačného disku. Čiastočné zatmenie potrvá 1 hodinu 3 minúty.

Kedy nastáva supermesiac?

Úkaz akým je supermesiac nastáva, keď je Mesiac v splne blízko perigea, čo je bod na jeho obežnej dráhe najbližšie k Zemi, čo sa práve deje. Len necelých 11 hodín po maxime zatmenia sa Mesiac ocitne najbližšie k Zemi, a to vo vzdialenosti 357 283 kilometrov.

Priemerná vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom je približne 384 400 km, no počas supermesiaca sa táto vzdialenosť zmenšuje, keďže Mesiac obieha okolo Zeme po elipsovitej dráhe.

Ak nastane situácia, že je Mesiac v splne a navyše blízko perigea, čiže najbližšie k Zemi v rámci svojej elipsovitej dráhy, vtedy svieti mimoriadne jasne. Mesiac sa na oblohe javí väčší až o 14 % a svieti v priemere o 30 % jasnejšie. To, že je Mesiac naozaj veľký, sa nám môže zdať najmä pri východe alebo pri západe, keď je Mesiac nízko nad obzorom, píše portál.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie