Už o pár hodín si môžu Slováci pozrieť nádherný úkaz na nočnej oblohe. Udiať sa má totiž septembrový spln, ktorý bude výnimočný. Nastane totiž supermesiac. A navyše zároveň s ním prebehne aj čiastočné zatmenie Mesiaca.
V stredu (18. septembra) v noci z utorka na stredu nás čaká zvláštny spln. Nastane čiastočné zatmenie Mesiaca, ktoré svoje maximum dosiahne o 4:44 nášho času (SELČ). Tieň Zeme zakryje zhruba 8,5 % mesačného disku, pričom zakrytá bude horná časť. Tento nebeský úkaz bude možné pozorovať aj na území Slovenska. Naposledy sme takýto úkaz mohli sledovať u nás vlani 28. októbra, píše portál imeteo.sk.
Zároveň je však tento septembrový spln aj supermesiacom, takže o to zaujímavejšie bude pozorovanie tohto astronomického javu na nočnej oblohe. Nastane to nadránom, teda v stredu o 4:34 h.
Ako začne čiastočné zatmenie Mesiaca?
Prvé zmeny pri pozorovaní Mesiaca bude možné badať o už 2.40 h, kedy bude čiastočné zatmenia na našom území začínať. Na oblohe s pribúdajúcimi minútami uvidíme, že Mesiac bude mať akoby ľavý horný okraj tmavší a bude to pôsobiť, akoby bol zahalený v dyme. Stemnenie bude následne stále viac a viac zvýrazňovať.
Viditeľné zatmenie Mesiaca začne o 4:13 h, maximum nastane 4:44 h a skončí 5:15 h. Približne o 4.13 h vstúpi mesačný disk do plného zemského tieňa a začne samotná fáza čiastočného zatmenia, dobre viditeľná voľným okom aj z nášho územia. Jeho maximálna fáza nastane v dobre zapamätateľný čas – o 4.44 h, kedy bude tieňom zakrytých približne 9 % priemeru mesačného disku. Čiastočné zatmenie potrvá 1 hodinu 3 minúty.
Kedy nastáva supermesiac?
Úkaz akým je supermesiac nastáva, keď je Mesiac v splne blízko perigea, čo je bod na jeho obežnej dráhe najbližšie k Zemi, čo sa práve deje. Len necelých 11 hodín po maxime zatmenia sa Mesiac ocitne najbližšie k Zemi, a to vo vzdialenosti 357 283 kilometrov.
Priemerná vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom je približne 384 400 km, no počas supermesiaca sa táto vzdialenosť zmenšuje, keďže Mesiac obieha okolo Zeme po elipsovitej dráhe.
Ak nastane situácia, že je Mesiac v splne a navyše blízko perigea, čiže najbližšie k Zemi v rámci svojej elipsovitej dráhy, vtedy svieti mimoriadne jasne. Mesiac sa na oblohe javí väčší až o 14 % a svieti v priemere o 30 % jasnejšie. To, že je Mesiac naozaj veľký, sa nám môže zdať najmä pri východe alebo pri západe, keď je Mesiac nízko nad obzorom, píše portál.