Podľa odborníkov sa mnohí motoristi nemajú tešiť. Zdražovanie sa podľa nich ešte neskončilo a úrovne sa budú dvíhať. Informoval o tom portál SME.
Benzíny sa tak budú držať nad hranicou 1,7 eura za liter, cena nafty by sa mala vrátiť nad úroveň 1,6 eura za liter. „Vzhľadom na ostatný dynamický rast cien ropy možno predpokladať, že sa nahor budú meniť aj ceny palív na našich čerpacích staniciach. Cena benzínu môže prekročiť 1 euro a 70 centov pričom nafta by sa mohla napriek určitému poklesu krakovacích marží vrátiť nad 1 euro a 60 centov,“ povedal pre agentúru SITA analytik J&T Bank Stanislav Pánis.
„Benzín má ďalší priestor pre rast a cena nafty pravdepodobne v najbližšom období rýchlo vymaže svoj cenový pokles. Pri súčasnom nastavení trhu môže cena benzínu opätovne nazrieť na úrovne z jesene minulého roka, keď sme v priemere tankovali za viac ako 1,7 eura za liter,“ dodal analytik 365.bank Tomáš Boháček.
Od začiatku roka sú ceny nafty a benzínu premenlivé. Raz rástli a potom klesali, po Veľkej noci sa opäť navyšovali. Za minulý týždeň sa tak sumy dostali na takmer šesťmesačné maximá.
„Pod rast cien ropy sa podpísalo niekoľko vzájomne sa doplňujúcich faktorov od gradácie geopolitického napätia cez zlepšujúce sa perspektívy dopytu až po pokračovanie politiky obmedzenia ťažby OPECu+,“ uviedol Pánis.
Dôvodom sú aj útoky na rafinérie
Ukrajina začala v poslednom čase čoraz viac útočiť na veľké ruské rafinérie, čo ovplyvňuje aj nás v Európe. V dôsledku ukrajinskej aktivity tak klesla rafinačná kapacita Ruska o minimálne 10 percent, čo sa pretaví do nižších ruských exportov.
Ďalším faktorom je zbombardovanie iránskeho konzulátu v Sýrii izraelskou armádou. „Teherán avizoval odvetu za tento krok, čo vytvára riziko ďalšej eskalácie už aj tak dosť zvýšeného napätia na Blízkom východe. Obchodníci preto započítavajú aj vyššiu rizikovú prirážku k cenám ropy, keď nevylučujú, že Irán by mohol narúšať dodávky ropy na svetové trhy,“ doplnil Pánis.
Na trhu sa hovorí o tom, že Rusko a Saudská Arábia chcú spoločne posunúť cenu ropy na trojciferné úrovne už na jeseň. Sledovať tým chcú nielen väčší zisk, ale i politické ciele.
„Vyššie ceny ropy, a teda aj palív, zvyšujú šance, že americkí spotrebitelia, a teda voliči, si v prezidentských voľbách zvolia zmenu – teda Donalda Trumpa. Tieto ropné veľmoci predpokladajú, že s Trumpom bude viac konštruktívna diskusia v mnohých dôležitých strategických otázkach v porovnaní s Bidenovým establishmentom,“ uzavrel Pánis.