Ceny energetických komodít na svetových trhoch počas januára a februára tohto roka klesali. Zlacnil plyn, elektrina či uhlie, zdražela však ropa, čo vidíme na vyšších cenách za diesel či benzín. Výrazne však stúpli aj ceny kakka či bavlny. Správu priniesla TA3.
„Za rastom cien ropy stojí primárne geopolitické napätie a tiež ťažobné kvóty organizácie OPEC+,“ povedal analytik Jiří Tyleček. Ceny nafty sú vyššie o sedem percent. Ide o reakciu na drahšiu ropu.
Ďalšie energetické komodity sa už nevyvíjali úplne jednoznačne. Ročný kontrakt na plyn v Holandsku tento rok vykazuje zatiaľ pokles o 23 percent. Cena elektriny v Lipsku stráca 17 percent, cena uhlia v Rotterdame s dodaním v tomto roku 11 percent.
Najvyšší vzostup čo sa týka hospodárskych komodít hlási kakao. Jeho cena sa do konca februára zvýšila o neuveriteľných 55 percent. To bude mať čoskoro vplyv aj na ceny v maloobchodoch, čo pocítime aj v našich peňaženkách. „Čokokríza sa prejaví rastom cien výrobkov s kakaom a znižovaním podielu kakaovej zložky. Navyše cena cukru rastie o šesť percent,“ dodal Tyleček.
Drahšia je aj bavlna, a to o štvrtinu, ale napríklad aj pomarančový džús o 11 percent – v USA. Nedarí sa ani obilninám. Cena kukurice stráca 12 percent a pšenice 8 percent. Za tým stoja vysoké zásoby a nadúroda.