Čaj pite dlhodobo a striedajte ho. Sú bylinky, na ktoré si dajte pozor, táto „burina“ má zázračné účinky, radí Mary z Veselého čaju

Reklama
Mary a Pali Veselí vedú poctivú čajovú značku, ktorá na trh prináša netradičné kombinácie byliniek, ovocia, zeleniny aj kuchynských korenín z celého sveta. Zdroj: Archív MV
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ktoré bylinky dokážu zlepšiť pochmúrnu náladu?
  • Prečo nepiť zelené čaje pred spaním?
  • S ktorými čajmi zvládnete chrípku rýchlejšie?
  • Ako správne pridávať med do čaju?
  • Ktoré bylinkové čaje by ste mali mať vždy doma?
  • Prečo by sme mali čaj pri lúhovaní prikryť?

Mary a Pali Veselí založili čajovú značku, ktorá kombinuje aj na pohľad nespojiteľné chute a prináša čaje, ktoré stelesňujú odkaz našich starých mám, ktoré verili v silu byliniek. Vo Veselom čaji vás prekvapia aj poctivo vyberané ovocné kúsky, slovenské bylinky, ale aj také, ktoré k nám cestujú špeciálne z exotických krajín alebo koreniny, ktoré poznáme iba z dochucovania jedál.

Z tradičných slovenských byliniek nedajú dopustiť na šípky, zázvor či žihľavu, no aj pri bylinkách musíme poznať limity, ktorých prekročenie nám môže spôsobiť neočakávané problémy.

Aký príbeh sa skrýva za Veselým čajom? Čo vás inšpirovalo? A prečo práve „Veselý čaj“?

Hľadali sme kvalitný sypaný čaj – nápoj, pri ktorom máme prehľad o jeho zložení a nebojíme sa dať ho aj našim deťom. Na Slovensku sme našli iba zopár produktov, ale nebolo to to pravé orechové. Čaje sú odkazom našich starých mám, ktoré poznali odpoveď na každú chorobu práve v bylinkách a ich liečivej moci. Na druhej strane už od útleho detstva nám mamy pri chorobe pripravovali čajík a sľubovali, že nám pomôže. Teraz to robíme my svojim deťom a tak slovenská čajová tradícia pokračuje.

Veľkou inšpiráciou a „nakopnutím“ bol pre nás príchod covidu, kedy nás pozatvárali do bublín a prišlo pochmúrne obdobie. My sme naozaj veselí, nie iba Veselý, preto sme náš optimizmus chceli posúvať medzi ľudí. Takto vznikol nielen názov, ktorý úzko súvisí s naším menom, ale aj uletené dizajny a štýl komunikácie, ktorý súvisí s našimi osobnosťami.

Napriek tomu, že Slovensko nie je tradičnou čajovou kultúrou, už staré mamy verili v silu byliniek a práve na ich prírodných účinkoch si zakladá aj Veselý čaj. Zdroj: Archív MV

Vaším cieľom je zo zlej nálady spraviť dobrú a z dobrej ešte lepšiu. Aké čajové zmesi a konkrétne bylinky dokážu zlepšiť pochmúrnu jesennú náladu?

Máme v ponuke čajovú zmes CHILLíček, v ktorej okrem ovocia nájdete aj cukrové jednorožce. To vám hneď dvihne kútiky úst. Keď sa ale chceme pozrieť na ingrediencie, ktoré reálne pôsobia na naše zmysly povzbudivo a prinášajú pocit radosti, určite sú to citrusy. Konkrétne citrónová tráva, pomarančová kôra a myrtovník citrónový. Takto napríklad pôsobí náš Čaj šťastia.

Ako dokážu čajové bylinky bojovať s chrípkovými ochoreniami?

Kombinácia bylín v čaji môže pomôcť zvládnuť chrípkové stavy a prechladnutie. Zázvor zmierňuje bolesti hrdla, hlavy a zápaly v tele. Kvet šalvie pomáha pri respiračných problémoch a fenikel uľavuje od kašľa, podporuje uvoľnenie nahromadeného hlienu a prečisťuje dýchacie cesty.

Ako podľa správnosti pripravovať bylinkové čaje? Zalievať vriacou vodou, prikrývať či neprikrývať, sladiť alebo nesladiť? Ako ich zohrievať?

Bylinkové čaje sa majú zalievať vriacou vodou a doba lúhovania sa odporúča po dobu 6 – 7 minút. Prikrytie čaju počas lúhovania vám zabezpečí, že sa počas vyparovania horúcej vody nevyparia účinné látky, ale všetko sa v podobe kondenzu vráti do šálky. S cukrom je to individuálne, ale radíme vymeniť cukor za zdravšie sladidlo, a to med, ktorý teda v mojom prípade máme priamo od včelárov. Aj keď studený bylinkový čaj je v lete ako balzam na dušu, v zime ho odporúčam ohrievať priamo na platni.

Ak chcete z čajových byliniek vyťažiť maximum, lúhujte ich pod prikrytou šálkou, aby ostali zachované všetky účinné látky. Zdroj: Archív MV

Čo môže spôsobiť príliš dlhé lúhovanie? 

Keď to preženieme s dĺžkou lúhovania, čaj je zbytočne silný a môže nám zaťažiť obličky. Keď dlho lúhujeme zelený čaj, uvoľnia sa triesloviny a čaj je veľmi horký. Ovocný čaj je po dlhom lúhovaní presýtený chuťami. Ten však môžeme zriediť prevarenou vodou a dá sa popíjať ďalej.

Dokážu čaje pôsobiť aj preventívne proti chrípke? Ako môžu zlepšiť odolnosť organizmu?

Dlhodobé pitie bylinkových čajov priaznivo pôsobí na zdravie, podporuje imunitu a prináša aj uvoľnenie psychického napätia. Odporúčame však bylinky a bylinkové zmesi striedať. Prevenciou proti chrípke je dostatok vitamínu C. Ten je napríklad vysoko obsiahnutý v šípkach, a teda pitie šípkového čaju je skvelou voľbou hlavne na jeseň.

Čaje sú jasnou voľbou pri prechladnutí, chrípke či len tak počas dlhých večerov. Pri ktorých by sme si mali ustrážiť množstvo?

Opatrní by ste mali byť pri čajoch s vysokým obsahom ibišteka – príliš veľké množstvo môže spôsobiť pálenie v žalúdku a tvorbu kyseliny. Zelený čaj sa neodporúča piť večer, pretože má povzbudivé účinky, teda by sa nám ťažko zaspávalo. Príliš veľa lipového čaju nám spôsobí potenie a keď to preženiete s rebarborovým čajom, prídu laxačné účinky. Veľké množstvo medovky a levandule vás môže upokojiť tak, že zaspíme skôr, ako ste plánovali.

Aj pri ovocných čajoch si musíme dať pozor na vypité množstvo, keďže ibištek nám môže spôsobiť napríklad aj tvorbu žalúdočnej kyseliny. Zdroj: Archív MV

Ako môžeme podporiť či urýchliť účinok bylinkových čajov?

Ak chceme, aby bylinka zafungovala a priniesla očakávaný účinok, musíme telu dopriať oddych. Žiadna šálka čaju nespraví zázrak, keď chorobu nevyležíme, keď si nepridáme do čaju med a pár kvapiek citrónu.

Aké čaje by nemali chýbať v žiadnej „krabičke prvej pomoci“? A ktoré obľubujete vy?

Volila by som šípky kvôli ich vysokému obsahu vitamínu C a ako žena určite radím mať doma aj čaj Zdravie ženy, ktorý je skvelým pomocníkom pri menštruačných bolestiach, detoxikuje organizmus a prispieva aj k psychickej pohode.

Ja osobne mám obľúbené dva. Pri prvých náznakoch chrípky si dám zmes s názvom Bylinková kytička so železníkom lekárskym, malinovými a lipovými listami, mätou, šípkami aj skorocelom, no keď už ide “do tuhého”, siahnem po zaručenom bojovníkovi s názvom Silný zázvor s kúskami zázvoru, ktorý bojuje s bolesťou hrdla, zmierňuje zápaly v tele a upokojuje aj podráždený žalúdok.

Akým chybám by sme sa pri pití čajov mali vyvarovať? Aké bylinky radšej nekombinovať?

Častou chybou je pridávanie medu do horúceho čaju. Med pri vysokej teplote stráca svoje liečivé účinky, preto s jeho pridaním treba počkať, kým teplota čaju klesne na 50 stupňov. Stále sa v ňom med dokáže roztopiť a zároveň nám prinesie všetky svoje benefity. Nekombinovali by sme napríklad zázvor a rumanček kamilkový. Zázvor potrebuje viac času na lúhovanie, kamilkám stačí 5 – 6 minút. Výsledkom môže byť uvoľnená horkosť z kamiliek a teda nie veľmi chutný čaj.

Med je ideálnym sladidlom do čaju, hlavne ak chcete poriadne nakopnúť imunitu, avšak musíte vedieť, kedy ho pridať. Zdroj: Archív MV

 

Čaje nepôsobia zázračne, ale dokážu bojovať s prechladnutím aj chrípkou a dokonca pôsobia aj preventívne. Zdroj: Archív MV

Všeliek mäta či čarovné kamilky, uvádzate na svojom blogu. Čo z tradičnej bylinkovej lekárne je podľa vás najviac podceňované?

Žihľava je často podceňovaná liečivá bylina. Mnohí ju považujú iba za burinu. Liečivé sú však listy, stonky, kvety aj korene. Žihľava nielenže prečisťuje krv, ale zlepšuje aj jej tvorbu. Vynikajúca je na jarný detox, má silné močopudné účinky, preto je cennou rastlinkou aj vtedy, keď potrebujete odvodniť organizmus.

Kardamóm, škorica či kurkuma. Prečo v niektorých čajoch nájdeme aj typické kuchynské koreniny? Aké benefity okrem chuti z nich môžeme čerpať?

Všetky tieto koreniny sú súčasťou našich ajurvédskych bylinkových zmesí. Čaj je vďaka nim výraznejší, korenistejší a telo sa môže tešiť na množstvo blahodarných účinkov. Ajurvéda je veda o rovnováhe tela a duše. Na jeseň si v pochmúrnom počasí nič lepšie ani nevieme priať.

V ich ponuke nájdete najrôznejšie bylinkové kombinácie, ktoré budú ideálnym doplnkom k liečbe zápalu hrdla, chrípkového stavu aj ľahšiemu prechladnutiu. Zdroj: Archív MV
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie