V lete má totižto človek vyššiu teplotu tela a slizníc. Keď si dopraješ ľadový drink, dochádza k prudkému ochladeniu sliznice, čo môže spôsobiť zápal. Podľa portálu Zdravoteka.sk by nápoje a zmrzlina nemali mať pri kontakte s hrdlom nižšiu teplotu ako teplota tela mínus päť stupňov Celzia. Na zahnanie smädu sú najvhodnejšie čistá voda alebo nesladené čaje s izbovou alebo mierne chladnejšou teplotou, avšak nie ľadové.
Pozor si dávaj aj pri vodných aktivitách. Kúpať sa odporúča len v slnkom vyhriatej vode a po kúpaní by si sa mal prezlieť do suchého oblečenia.
Klimatizácia – pomoc alebo škoda?
Asi ťa neprekvapí, že aj klimatizácia môže spôsobiť prechladnutie. Ak si rozpálený človek pustí klimatizáciu na nízku teplotu, jeho telo zažije šok. Teplotný šok oslabuje imunitný systém a telo je náchylnejšie na prechladnutie alebo nádchu. Aby sa predišlo teplotnému šoku, rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou v klimatizovanej miestnosti by mal byť približne päť stupňov Celzia.
V praxi sú ale klimatizačné zariadenia často nastavené na nižšiu teplotu, čo môže viesť k prechladnutiu. Klimatizácia tiež vysušuje nosovú sliznicu, čo prispieva k nádche. Vyhýbaj sa teda priamemu prúdeniu studeného vzduchu a v klimatizovaných priestoroch si chráň ramená, kríže alebo nohy prehodením kusom oblečenia.
Letné prechladnutie sa prejavuje bolesťou hrdla, zachrípnutím a podráždením hlasiviek. Po dni na slnku a následnej konzumácii zmrzliny alebo studeného nápoja môže dôjsť k zápalu slizníc. V takých prípadoch je potrebné vyhľadať lekára alebo konzultovať situáciu s lekárnikom. Bolesť hrdla je častým príznakom, ktorý môže postihnúť každého a má rôzne príčiny, intenzitu a trvanie.