Výpovede Urbanovej, že po tom, čo Polka odovzdal úplatky jej, hovoril, že „pôjde aj za Evou“ alebo „porieši aj Evu“, označil sudca len za domnienky.
Vyšetrovatelia a prokurátor síce opísali korupčný mechanizmus na žilinskom súde, no nepodarilo sa im dokázať, že sa na ňom podieľala aj Kyselová. Ako usvedčujúce nevidel ani pohyby na účte Kyselovej, ktoré mali podľa argumentácie prokuratúry ukazovať, že úplatky použila na mimoriadne splátky úveru.
Pri vysvetľovaní verdiktu preto sudca Giertli odkázal na zásadu „v pochybnostiach v prospech obžalovaného“.
Prípad výbuchu búdky
Obžaloba Kyselovej sa týkala aj súdenia obžalovaných v starej známej kauze výbuchu telefónnej búdky. Pri vybavovaní si účtov v podsvetí vtedy zomreli traja nevinní ľudia. Explózia nastraženej výbušniny pripravila o život 21-ročného mladíka a manželský pár.
V prípade po dlhých rokoch odsúdili niekdajšieho šéfa žilinského podsvetia Františka Salingera a skupinu mužov, medzi nimi aj Patrika Brezániho, ktorý dostal sedem rokov.
Zmenu verdiktu mal cez Polku aj v tomto prípade vybavovať Tóth. Cena bola podľa obžaloby 25-tisíc. Päťtisíc si údajne nechal „vybavovač rozsudkov“ Veľký Fero s kontaktmi na justíciu, tritisíc Polka a zvyšok mala podľa žalobcu dostať Kyselová. Krajský súd v Žiline skutočne zrušil rozhodnutie prvostupňového súdu.
Tóth v Kyselovej kauze pred súdom vypovedal, že Polkovi peniaze doniesol, no výsledok nebol podľa jeho predstáv. „Ženský senát“ síce rozsudok zrušil, no vrátil ho späť okresnému súdu. Tóth sa preto domnieval, že Polka nič nevybavoval.
„Pýtal som sa Polku, prečo nie je oslobodený, ale on iba mávol rukou. Baby mi povedali, že z toho nič nebude, povedal,“ hovoril Tóth s vysvetlením, že Polka tým myslel, že okresný súd ho aj tak oslobodí. Brezáni napokon dosiahol oslobodenie, skutok v obžalobe pritom upravil samotný prokurátor.
Ďalšie prípady
Okrem známeho prípadu výbuchu búdky boli v obžalobe ďalšie tri skutky.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)