Pôvodne ju žalovali zo štyroch korupčných skutkov, napokon ju Špecializovaný trestný súd spod obžaloby oslobodil. Bývalá šéfka Krajského súdu v Žiline Eva Kyselová sa dnes dozvedela, že Najvyšší súd oslobodzujúci verdikt odobril a odvolanie prokurátora Generálnej prokuratúry zamietol. Informuje o tom portál aktuality.sk.
Žalujúci prokurátor jej pôvodne navrhoval sedemročné väzenie a peňažný trest 20-tisíc eur. Obžalobu postavil na tom, že spolu s kolegyňou zo senátu Máriou Urbanovou mali za úplatok rozhodovať v prospech konkrétnych obžalovaných. Urbanová sa v minulosti priznala a je právoplatne odsúdená.
Predsedníčka senátu NS SR reagovala na argumentáciu prokuratúra, že korupcia je latentná trestná činnosť. „Ale musí sa obžalovanému riadne dokázať,“ upozornila. Nižší súd oslobodzoval Kyselovú preto, že nebolo dokázané, že sa skutku dopustila ona.
V prípade figuroval jeden hlavný dôkaz – výpovede bývalého sudcu Pavla Polku, ktoré sú ale z prípravného konania, na hlavnom pojednávaní už odmietol vypovedať. Podľa predsedníčky senátu je ale výpoveď Polku značne rozporná a rozpory sa nepodarilo odstrániť.
Kyselová akúkoľvek vinu od začiatku aj počas celého procesu odmietala. Trvá na tom, že o korupcii na žilinskom krajskom súde nevedela a že si len robila svoju prácu predsedníčky. „Boli to reči, ktoré sa hovorili o doktorovi Polkovi, ale boli to reči,“ povedala.
Jeden svedok nestačil
Kľúčovým svedkom, ktorý kolegyňu z krajského súdu usvedčoval, je už odsúdený exsudca Pavol Polka. Ten sa vo svojej kauze priznal a s prokurátorom sa dohodol na podmienke a peňažnom treste. Neskôr vlastnú dohodu napadol.
V kauze sudkyne Kyselovej pred súdom odmietol vypovedať s vysvetlením, že by si mohol privodiť trestné stíhanie. V prípravnom konaní však opísal, ako dvom členkám takzvaného „ženského senátu“ dával časť úplatkov, ktoré mu nosil žilinský podnikateľ František Tóth alias Veľký Fero. V Žiline mal povesť, že za peniaze dokáže vybaviť na krajskom súde oslobodenie, zmiernenie trestu či prepustenie z väzby.
Sudca Špecializovaného trestného súdu Ján Giertli napokon rozhodol v prospech Kyselovej. Oslobodenie bývalej členky „ženského senátu“ zdôvodnil tým, že „výpoveď svedka Polku je jediným priamym dôkazom proti obžalovanej“.
Tvrdenia spolupracujúceho obvineného by podľa sudcu mali byť podporené aspoň uceleným radom nepriamych dôkazov, to sa však nestalo.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)