Ceny starších aj nových bytov v krajských mestách sa za posledných sedem rokov zdvojnásobili. Podľa dát barometra Realitnej únie sa dostali nad 3-tisíc eur za meter štvorcový meter. V porovnaní s vývojom priemernej mzdy na Slovensku tempo zdražovania bytov výrazne prekonalo zvyšovanie platov.
„Hodnota Realitného barometra za 7 rokov stúpla o 101,1 percenta, zatiaľ čo platy narástli len o 57,8 percenta,“ priblížil hlavný analytik Realitnej únie Vladimír Kubrický. Zároveň dodal, že na konci roka 2017 bola priemerná mzda na Slovensku 1041 eur, kým koncom vlaňajška to bolo 1643 eur.
Oproti tomu, kým vo februári 2018 stál meter štvorcový bývania v priemere 1496 eur, v súčasnosti už cena presahuje hranicu 3-tisíc eur. Rozdiel bol pritom najmä v spôsobe ako sa vyvíjali platy a hodnota bytov. Kým rast miezd má za sebou slabšie a silnejšie roky, ceny nehnuteľností mali horší rok len v 2023, keď dokonca klesali.
Kde najmenej a kde najviac
Nerovnomerne sa však vyvíjali aj samotné ceny bytov krajských mestách. Vidieť to pri najžiadanejších 2- a 3-izbových nehnuteľnostiach.
Najnižší rast vo výške 69 percent dosiahli staršie 3-izbové byty v Nitre. Na opačnom konci rebríčka sú zase novšie 3-izbové byty v Žiline. Ich ceny sa za 7 rokov zvýšili až o 162 percent.
Pri porovnaní 2- a 3-izbových bytov zase rýchlejšie rástli ceny dvojizbových jednotiek. Výrazné zdražovanie ilustruje podľa Kubrického aj to, že „v najlacnejšom krajskom meste, Trenčíne, sa dnes staršie byty predávajú za ceny, aké sme pred 7 rokmi videli v Bratislave“.
Zdroj: Realitná únia SR
Lacné hypotéky a túžba vlastniť
Realitná únia uviedla aj dôvody prečo ceny bytov tak rýchlo rastie. V prvom rade to boli dlhodobo lacné hypotéky, ktoré niekoľko rokov dosahovali úročenie nižšie aj ako jedno percento. Na Slovensku zároveň stále platí, že ľudia preferujú vlastné bývanie pred nájmom. Okrem toho sa zvýšil aj záujem o investovanie do nehnuteľností.
Na druhej strane ceny ovplyvňujú aj ďalšie faktory. Je to nedostatok bytov pre zaostávajúcu výstavbu, zdražovanie materiálov, ktoré sa výraznejšie začalo už počas pandémie a najnovšie aj vyššia DPH platiaca od tohto roka.
Realitní odborníci odhadujú, že ceny bytov porastú aj naďalej. Za prvé dva mesiace tohto roka sa hodnota realitného barometra zvýšila o 2,2 percenta. „Kým minulý rok nám makléri hlásili len selektívne oživenie v niektorých regiónoch, teraz hovoria o zvýšenom záujme o kúpu nehnuteľností zo všetkých kútov Slovenska,“ priblížil predseda Realitnej únie Attila Mészáros.