Piatok sa od ranných hodín nesie predovšetkým v duchu dažďov, ktoré priniesli vytúžené osvieženie na mnohé miesta nášho územia. Ako sa však očakávalo, už sa začali aj vytvárať prvé búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy 1. a 2. stupňa aj pred povodňami. Naďalej platia aj výstrahy pred búrkami a vetrom.
Dnešok nám priniesol nielen ochladenie, ale aj vytúžené zrážky na mnohé miesta Slovenska a to vďaka studenému frontu, ktorý prechádza naším územím. Na očakávané búrky, ktoré sa začali tvoriť v instabilnej vzduchovej hmote, sme si ale chvíľu počkali. Už krátko poobede však dorazili prvé búrky zo západu. Tie teraz mieria ďalej na východ, píše portál imeteo.sk.
Na západe Slovenska sa v dusnom vzduchu tvorí kopovitá oblačnosť a vytvárajú sa už aj búrky, ktoré práve v týchto chvíľach naberajú na sile. Pripraviť sa treba najmä na možnosť prívalových zrážok a potencionálne silnejších nárazov vetra.
Prichádzajú prvé búrky
Práve teraz na strednom území od juhu až po sever od rána úraduje lejak, zo západu k nám začali postupovať búrky. Krátko po 13:00 h dnes dorazili prvé búrky od západu do okolia Kútov, Veľkých Levárov a Senice.
Od popoludnia tu detektory bleskov zaznamenali okolo 100 bleskových výbojov. Búrková línia pokračuje ďalej na východ, samostatné búrky sa však čoskoro môžu tvoriť aj v horských oblastiach stredného Slovenska.
Kde udrú búrky
Očakávame, že búrky sa dnes budú nad našim územím tvoriť až do večerných hodín, a to spočiatku od západného až po stredné Slovensko. Búrky by sa mali vyskytovať aj v horských oblastiach stredného Slovenska.
Dnešné búrky by mali byť nebezpečné predovšetkým zrážkami. Niektoré búrkové bunky totiž môžu byť oveľa viac statickejšie a hrozí, že prinesú vysoký úhrn zrážok.
Pri intenzívnych lokálnych búrkach by mohlo spadnúť do 30 mm zrážok. Rovnako prechodne počas búrok zosilnie aj vietor, a to najmä v horských oblastiach.
Najintenzívnejšie búrky sa zatiaľ vyskytli v oblasti severného Záhoria. Túto oblasť už búrky opúšťajú. Nepriniesli nebezpečné sprievodné javy a búrky boli sprevádzané predovšetkým lejakom, pri ktorom spadlo do 20 mm zrážok. Táto búrka sa aktuálne presúva cez Malé Karpaty do okolia Piešťan a ďalších oblastí na Považí.
Medzičasom máme ďalšiu búrkovú bunku aj tesne za našimi juhozápadnými hranicami. Búrka postupuje k maďarskému mestu Gyor a nateraz kopíruje slovensko-maďarskú hranicu. V okolí Komárna by však mohla táto búrka našu hranicu aj prekročiť.
Na západe Slovenska sa však až do večerných hodín bude udržiavať veľmi dusný vzduch, čo tvorbe kopovitej oblačnosti len prospieva a treba sa pripraviť na ďalšie vlny búrok.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)