Ako prvé sa očakávajú búrky v oblasti stredného Slovenska. Najskôr s nimi počítajte v oblasti hôr a postupne sa budú rozširovať smerom k východu.
Búrky budú sprevádzané aj nebezpečnými sprievodnými javmi v podobe krúp, no v tomto prípade by najnebezpečnejším javom mali byť zrážky a to predovšetkým v oblastiach, kde budú búrky statické.
Výstrahy 1. a 2. stupňa
S vysokými teplotami však treba počítať vo viacerých okresoch. Vyskytnúť sa môžu tiež búrky. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom webe.
Výstrahy druhého stupňa pred vysokými teplotami platia pre okresy Senec, Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Komárno, Nové Zámky, Levice, Trebišov, Michalovce a Sobrance. Teplota by sa tam mohla vyšplhať na 35 až 36 stupňov Celzia.
Výstrahy prvého stupňa platia pre takmer celý Bratislavský a Banskobystrický kraj, pre väčšinu Trnavského, Trenčianskeho a Prešovského kraja a niektoré okresy Nitrianskeho a Košického kraja. Teplota tam môže dosiahnuť 33 až 34 stupňov Celzia.
„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ pripomína SHMÚ s tým, že pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká.Výstrahy platia predbežne od 12.00 do 19.00 h.
Na väčšine Slovenska sa tiež môžu vyskytnúť búrky. Výstrahy prvého stupňa platia pre takmer všetky kraje, s výnimkou Bratislavského a Trnavského kraja. Na danom území je podľa meteorológov zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra rýchlosti 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami. Výstrahy predbežne platia od 12.00 h do polnoci.