Podľa jeho tímu bolo v rokoch 2018 až 2021 zničených 162 starovekých sídiel „ohromujúcou rýchlosťou jedného za týždeň“. Táto prax pokračovala na 37 miestach aj potom, čo sa vlády chopil Taliban. Presné lokality výskumníci nezverejňujú, aby neposkytli informácie potenciálnym rabujúcim. Práca na zdokumentovaní lokalít je v počiatočnej fáze.
Said Reza Huseini, výskumný pracovník na Cambridgeskej univerzite, pochádza z Balchu a vo svojich 20 rokoch strávil nejaký čas ako dobrovoľník prieskumom archeologických nálezísk v severnom Afganistane. Hovorí, že niektoré náleziská v oblasti boli vyrabované ešte pred jeho odchodom z krajiny v roku 2009.
„Nikto nemohol vykonávať vykopávky bez povolenia miestnych vládcov a milícií. Pre nich nie je historická hodnota dôležitá, kopú a ničia, aby zistili, čo nájdu,“ povedal a dodal, že sa kedysi podieľal na snahe zabezpečiť archeologický prístup na starobylé miesto, kde veliteľ milície pestoval ópium.
Úradujúci námestník ministra informácií a kultúry Talibanu Atiqullah Azizi odmietol tvrdenie, že dochádza k rabovaniu. Na starostlivosť o historické pamiatky podľa neho bola vyčlenená jednotka o 800 ľuďoch. Pre BBC uviedol, že niektoré organizácie zaslali ministerstvu snímky, ktoré majú ukazovať „pohyb buldozérov a ľudí, ktorí premiestňujú zeminu“. Tvrdí, že v blízkosti žiadnej pamiatky nedošlo k žiadnemu incidentu.