Budíte sa chvíľu PRED zazvonením budíka? Vedci prišli s vysvetlením, prečo ľudia nemôžu dospať

Reklama
Budíte sa chvíľu pred zazvonením budíka? Zdroj: Freepik/stockking, Unsplash/ Jen Theodore

Budenie chvíľu pred zazvonením budíka je bežným a často pozorovaným javom, ktorého dôvod bol dlho neznámy. Podľa webu LadBible však vedci prišli s vysvetlením, ktoré súvisí s ľudskou nervovou sústavou a s našimi spánkovými návykmi. Tie ovplyvňujú hladinu dôležitého proteínu PER, ktorý má vplyv na to, ako a kedy sa prebúdzame.

Poznáme to všetci. Ráno by sme radi spali čo najdlhšie, každá minúta navyše strávená v posteli sa nám zdá ako dar z nebies. Také plány nám môže prekaziť neplánované prebudenie často len niekoľko minút predtým, ako zazvoní budík.

Vedci teraz odhalili príčiny tohto zvláštneho javu – na vine je podľa webu LadBible spôsob, akým je naprogramovaná naša nervová sústava. Vedci celý fenomén vysvetľujú nasledovne. Ako píše web Unilad, naše telo je riadené takzvaným suprachiazmatickým jadrom, teda akýmisi vnútornými biologickými hodinami.

Ide o zhluk nervových buniek v mozgu v tvare písmena V, ktorý má na starosti kontrolu krvného tlaku alebo telesnej teploty. Na odhalenie záhady budenia pred zazvonením budíka je však podstatné sa zamerať na inú jeho funkciu – je zodpovedné za náš zmysel pre čas.

Rozhoduje o únave

Suprachiazmatické jadro rozhoduje aj o tom, kedy sa cítime unavení, alebo naopak, kedy sme plní energie. To totiž súvisí s našimi telesnými hodinami, ktoré reagujú na rutinu a sú efektívnejšie v prípade, keď každú noc chodíme spať a každé ráno vstávame v rovnakom čase. V tomto procese hrá dôležitú úlohu aj proteín PER, ktorý celý náš cyklus spánku a bdenia reguluje. Hladina proteínu sa počas dňa mení, svoj vrchol dosahuje počas večera, najnižšia je naopak v noci – nízka hladina proteínu PER vedie k nízkemu krvnému tlaku, ktorý má vplyv na to, že sa cítime unavení.

Podľa vedcov sa hladina proteínu PER prispôsobuje tomu, aká je naša rutina. Pokiaľ chodíme spať a vstávame v jeden a ten istý čas, naše telo sa takému stavu prispôsobí, čo vedie k zvýšeniu hladiny proteínu PER v našom tele len chvíľu predtým, než sa má telo prebudiť – teda chvíľu pred zazvonením budíka. Telo sa týmto spôsobom snaží chrániť proti stresu, ktorý je spôsobený náhlym a šokovým prebudením pri zazvonení budíka. Ide tak o akýsi obranný mechanizmus.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie