fbpx

Brusel varuje pred rýchlo starnúcou populáciou EÚ. Odporúča migráciu na zaplnenie voľných miest

Ilustračná fotografia. Zdroj: pixabay.com

Rýchle starnutie obyvateľstva Európskej únie ohrozuje konkurencieschopnosť bloku, zhoršuje nedostatok pracovných síl, navyšuje verejné rozpočty a prehlbuje regionálne nerovnosti. Uvádza to euronews.com.

To sú niektoré zo znepokojujúcich zistení novej správy o demografických zmenách, ktorú zverejnila Európska komisia a ktorá vykresľuje alarmujúci obraz hlbokej spoločenskej a hospodárskej transformácie vyvolanej zmenšovaním počtu pracovných síl.

Stručne povedané, EÚ starne príliš rýchlo.

„Každý členský štát rieši svoje vlastné problémy,“ povedala Dubravka Šuica, podpredsedníčka Komisie zodpovedná za demokraciu a demografiu. „V Holandsku je hlavnou výzvou bývanie a hustota obyvateľstva, zatiaľ čo v niektorých regiónoch Španielska je to úbytok obyvateľstva. V Taliansku je kľúčovou výzvou klesajúca pôrodnosť a starnutie obyvateľstva. Grécko je členským štátom s najrýchlejšie starnúcou populáciou. Chorvátsko zápasí s odlivom mladých ľudí.“

Podľa správy sa predpokladá, že počet obyvateľov EÚ, ktorý začiatkom tohto roka mierne prekročil 448 miliónov ľudí, dosiahne svoj vrchol okolo roku 2026 a potom bude postupne klesať, pričom do roku 2100 stratí 57,4 milióna ľudí v produktívnom veku. Ešte znepokojujúcejšie je, že pomer závislosti v bloku – pomer počtu starších ľudí k počtu ľudí v produktívnom veku – sa zvýši zo súčasných 33 % na 60 % do konca storočia.

Drastický posun v demografickej pyramíde naruší trh práce a spôsobí jeho rozsiahly nedostatok, ktorý by mohol zabrzdiť rast, produktivitu a mieru inovácií, a tým urýchliť stratu konkurencieschopnosti voči iným veľkým ekonomikám.

Ubúdajúca pracovná sila nevyhnutne zníži príjmy do štátnej pokladnice a zároveň zvýši tlak na verejné rozpočty, aby vynakladali viac prostriedkov na zdravotnú starostlivosť a dôchodky, čo je výbušná kombinácia, ktorá by mohla odviesť pozornosť od tak potrebných investícií do obnoviteľných zdrojov energie a najmodernejších technológií.

To zasa podkope sociálnu súdržnosť v konečnom dôsledku aj dôveru v demokratické inštitúcie a procesy v Európe.

Krajiny by mali prijať opatrenia

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie