fbpx

PRIESKUM: Brusel, Varšava, Praha. Čoraz viac turistov mieri toto leto na neprebádané miesta

Ilustračná fotografia (Zdroj: Unsplash/Erik Odiin)

Cestovatelia sa tento rok čoraz častejšie vynechávajú najnavštevovanejšie európske mestá a prímorské lokality v prospech menej frekventovaných destinácií pre letnú dovolenku. Rekordné horúčavy a prudko rastúce ceny ubytovania pri mori tak cestovateľov nútia exotiku vymeniť za Brusel či Varšavu. Závery prieskumu zhŕňa agentúra Bloomberg.

Čerstvé údaje, ktoré poskytla spoločnosť Chase Travel, ukazujú, že medzi mestá s najväčším medziročným nárastom cestovného ruchu toto leto patria aj také „neprebádané“ miesta, ako sú Brusel, Mníchov, Zürich alebo Varšava. Najčastejšie rezervovanými mestami podľa údajov prevádzkovateľov platobných kariet naďalej zostávajú Londýn, Paríž a Rím.

Presun do týchto miest do značnej miery odráža prudký nárast cien v stredomorských lokalitách, ako je pobrežie Amalfi, a tiež rekordné horúčavy na kontinente, hovoria odborníci.

Podľa údajov skupiny Virtuoso zaoberajúcej sa poradenstvom v oblasti luxusného cestovného ruchu prekračuje prudko rastúca inflácia priemerné ceny luxusných izieb v Európe v roku 2023 hranicu 1 700 dolárov (asi 1600 eur). Ide o takmer dvojnásobok hodnoty z roku 2013.

„Tieto rekordné ceny tento rok v lete porastú o ďalších deväť percent,“ hovorí Misty Bellesová, viceprezidentka spoločnosti Virtuoso pre globálne vzťahy s verejnosťou. To podľa nej ovplyvňuje, kde sa ľudia rozhodnú svoju dovolenku rezervovať.

„Pozorujeme, že ľudia chcú jazdiť do miest alebo destinácií, kde nie sú také premrštené ceny,“ vysvetľuje Bellesová a potvrdzuje tak zistenie Chasa. „Ak si nemôžete dovoliť Taliansko, Francúzsko alebo niektoré z tradičných destinácií, bude pre vás Belgicko výhodnejšie,“ dodáva.

Existujú aj alternatívy

Vyhľadávanie na webe Google Hotels ukazuje, že izby v päťhviezdičkových hoteloch v Bruseli sú počas prvého júnového týždňa k dispozícii za menej ako 500 dolárov (asi 460 eur) v Paríži cena atakuje 900 dolárov (asi 830 eur).

Bellesová tiež hovorí, že cestovatelia sú ochotní vyskúšať alternatívne destinácie kvôli európskym vlnám horúčav. Minulý rok bol na kontinente druhý najteplejší v histórii a každý mesiac roku 2024 priniesol ďalšie rekordy. Vzhľadom na to, že ortuť teplomera sa vlani v lete na miestach ako Sardínia vyšplhala až na 47 stupňov Celzia, vyzerajú priemerné teploty 23 stupňov Celzia v Zürichu lákavo – a to bez ohľadu na davy ľudí.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie