fbpx

Britský veľvyslanec kritizoval Fica za výroky o Západe. Premiéra to „šokuje“

Na snímke vľavo britský veľvyslanec na Slovensku Nigel Marcus Baker, vpravo premiér SR Robert Fico. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer, Martin Baumann

Práve na túto kritiku reaguje Fico v nedeľnom statuse na Facebooku. Nazval ho „Otázka prezidentke Z. Čaputovej a odkaz britskému veľvyslancovi“. Bakerovi tam popiera s tým, že ho jeho komentovanie vládnej politiky šokovalo. „Predstavte si, že by v Londýne vystúpil náš veľvyslanec a bral by si do úst britskú vládnu politiku a britského premiéra. Čudujem sa veľvyslancovi, že je prekvapený mojimi stanoviskami, že Západ nepodporuje mier na Ukrajine,“ píše Fico.

„Možno by bolo lepšie, keby občanom Slovenskej republiky vysvetlil, akú úlohu zohral bývalý britský premiér B. Johnson, keď krátko po začiatku vojny na Ukrajine pôsobil na ukrajinské politické vedenie, aby nepodpisovalo mierovú zmluvu s Ruskom, ktorá garantovala Ukrajine perspektívu a vojenskú neutralitu,“ pokračuje.

„Alebo keby si vyžiadal súhlas od svojho ministra zahraničných vecí D. Camerona a zverejnil jeho militantné vystúpenie na samite v Paríži v pondelok. To sú minimálne dva dôvody, prečo by ho nemalo prekvapovať, že nie som presvedčený o úprimnosti Západu dosiahnuť na Ukrajine mier. A znovu zopakujem, že stratégia Západu využiť vojnu na Ukrajine na ekonomické, vojenské a politické oslabenie Ruska nefunguje,“ dodáva.

Na adresu prezidentky Čaputovej Fico píše, že jej „politická malosť trčí na konci jej mandátu ako Čomolungma“, pretože sa jej nepáči schôdzka ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. „J. Blanár na rozdiel od nej vykonáva suverénnu slovenskú zahraničnú politiku,“ myslí si Fico. Vraj má pre hlavu štátu „jednoduchú otázku“.

„Po tom, čo ste schválili darovanie funkčného systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine a nepovedali ste ani slovo proti stiahnutiu dočasne umiestnených patriotov, pôjdete do Talianska presviedčať vládu, aby nám tu nechala zapožičaný taliansky systém PVO, ktorý sa chystá stiahnuť? Ste hlavná veliteľka Ozbrojených síl Slovenskej republiky a kvôli vašej servilnosti k cudzím záujmom máte leví podiel na zdecimovaní našej armády. Kto bude, pani prezidentka, a ako chrániť naše jadrové elektrárne a iné strategické ciele? Vám je to úplne jedno, hlavne, že Vás na Západe majú radi,“ kritizuje.

Pasáž o Taliansku sa vzťahuje k správe, že sa talianska vláda na čele s premiérkou Giorgiou Meloniovou rozhodla zo Slovenska stiahnuť svoj systém protivzdušnej ochrany, ktorý v rámci predsunutej prítomnosti NATO pôsobí na vojenskej základni Malacky-Kuchyňa spolu so 145 talianskymi vojakmi. Systém SAMP/T Mamba vlani podľa portálu Aktuality.sk nahradil amerických patriot.

Fico predtým vo videu k tejto informácii poznamenal, že ho Taliani sťahujú preto, že ho potrebujú inde. Aj tu sa pýtal, kto bude chrániť slovenské atómové elektrárne. „Najskôr predchádzajúca vláda darovala Ukrajine funkčný masívny ruský systém protivzdušnej obrany S-300. Potom sme tu mali chvíľku amerických patriot, aj tie odišli, a teraz odídu aj Taliani,“ vyhlásil premiér.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie