Britský parlament schválil deportáciu migrantov do Rwandy. Prví odídu do troch mesiacov

Reklama
Britský premiér Rishi Sunak gestikuluje počas tlačovej konferencie v Londýne v pondelok 22. apríla 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Britský parlament v utorok večer schválil kontroverzný návrh zákona o deportácii migrantov do Rwandy, informovali tlačové agentúry.

Návrh zákona sa vzťahuje na žiadateľov o azyl, ktorí vstúpili do Británie nelegálne. Prvé lietadlá s migrantmi odletia z Británie do Rwandy o 10 až 12 týždňov a lety budú pravidelné od leta, uviedol v pondelok britský premiér Rishi Sunak, ktorého vláda teraz schváleným zákonom reagovala na nesúhlas britskej justície s predchádzajúcou verziou plánu.

Členovia hornej komory parlamentu, Snemovne lordov, opakovane vrátili návrh zákona Dolnej snemovni s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. Nakoniec sa však dohodli, že text návrhu zákona už nebudú meniť, čím zaručili jeho vstup do platnosti. V zákone sa Rwanda vyhlasuje za bezpečnú tretiu krajinu, čím sa predchádza námietkam voči deportáciám.

Vládnuci konzervatívci čelili za tento právny predpis kritike zo strany opozície a mimovládnych organizácií. Právnici sa pripravujú na podanie žalôb v mene jednotlivých migrantov, ktorí dostanú príkaz na deportáciu, informoval The Guardian. Podľa mediálnych správ by kráľ Karol III. mohol normu podpísať už v utorok, čím by vstúpila do platnosti.

Sunak, ktorý sa pred tohtoročnými voľbami snaží zvrátiť niekoľkomesačný prepad preferencií svojej Konzervatívnej strany, plánuje riešiť nárast počtu prisťahovalcov, ktorí nelegálne vstupujú do Británie, ich deportáciou do Rwandy.

„Sme pripravení. Máme to naplánované a lety sa uskutočnia bez ohľadu na to, čo sa stane. Žiadny zahraničný súd nám nezabráni v odlete,“ povedal Sunak novinárom. Ak by si Británia mala vybrať medzi jurisdikciou medzinárodného súdu a ochranou svojich hraníc, vybrala by si ochranu hraníc, dodal premiér.

Právnici budú podávať žaloby v mene migrantov

Reagoval pritom na otázku, či Británia plánuje dodržiavať Európsky dohovor o ľudských právach, na ktorý dohliada Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). V tejto súvislosti médiá spomenuli možné žaloby, ktoré by sa dali očakávať v súvislosti s deportáciami na medzinárodných súdoch.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie