fbpx

Britskí tajní ich „načapali“ pri čine. OSN poskytli fotografie, podľa ktorých dodáva Severná Kórea zbrane Rusku

Správa britských tajných ukazuje nakládku ruských lodí v severokórejskom prístave. Zdroj: reprofoto guardian.co.uk/UK Ministry of Defence © Crown Copyright 2023

Správu spolu s ďalšími dôkazmi zo Spojených štátov a ďalších krajín posunili panelu expertov OSN na severokórejské šírenie zbraní, od ktorého sa očakáva, že budúci mesiac zverejní svoju prvú záverečnú správu.

Na všetky lode v správe uvalila v roku 2022 americká vláda sankcie za ich prepojenie na lodnú spoločnosť ruského ministerstva obrany Oboronlogistika OOO, ktorá sa „od roku 2014 podieľala na nezákonnom zadržaní a okupácii Krymu Ruskom, ako aj na súkromné ruské námorné prepravné spoločnosti, ktoré prepravujú zbrane a iné vojenské vybavenie pre ruskú vládu“.

Dve z troch lodí identifikovali aj v nedávnej správe think-tanku Royal United Services Institute. Ten ukázal nárast prekládok zo Severnej Kórey do Ruska. Tretiu označila nezávislá spravodajská webová stránka NK News zameraná na Severnú Kóreu ako „súčasť skupiny komerčných plavidiel, ktoré dokončili viacero dodávok vojenského vybavenia a munície poskytnutých KĽDR Rusku“.

Prokurátori v Charkove povedali, že podozrivé úlomky rakiet Iskander vyrobených v Severnej Kórei boli zaslané do Kyjeva na analýzu. Uviedli, že rakety majú jemné rozdiely: ručne nakreslené písmená pre sériové čísla a odlišný výfukový kužeľ trysky a zváranie.

Vo vyhlásení zverejnenom ôsmimi členmi bezpečnostnej rady vrátane Spojeného kráľovstva a USA sa uvádza: „Tieto ohavné útoky boli sčasti vykonané s použitím balistických rakiet a odpaľovacích zariadení balistických rakiet obstaraných zo Severnej Kórey.“

Hlavný riaditeľ Bieleho domu pre kontrolu zbraní Pranay Vaddi tento týždeň povedal, že vojenská spolupráca medzi Ruskom a Severnou Kóreou je „bezprecedentná“ a varoval, že ruská vojenská pomoc Severnej Kórei by mohla podkopať americkú politiku jadrového odstrašovania v Južnej Kórei a Japonsku.

„Myslím si, že povaha Severnej Kórey je v regióne hrozbou. V jej dôsledku by sa tu mohla situácia v nasledujúcom desaťročí drasticky zmeniť,“ povedal pre think-tank Center for Strategic and International Studies.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie