Zdravotný systém sa tiež viac spolieha na prácu dobrovoľníkov. Príspevkové organizácie riadené pracujúcimi občanmi v 30. rokoch minulého storočia prevádzkovali rehabilitačné centrá a financovali zubársku starostlivosť alebo dodávky zdravotníckeho vybavenia nevyhnutného na vykonávanie operácií. V Teesside na severovýchode Anglicka stojí centrum pre zotavenie po cievnej mozgovej príhode a logopédii na prácu dobrovoľníkov s väzbami na miestne komunitné centrá. V Brente, jednej z najchudobnejších štvrtí Londýna, nedávno ľudia prerobili prístavbu k miestnej mešite na zdravotné stredisko, ktoré vykonáva preventívne vyšetrenie rakoviny a cukrovky.
Komunitné projekty, ktoré sa zaoberajú prevenciou, sú opäť v kurze. Pioneer Health Centre bolo v medzivojnovej dobe členským strediskom, ktoré sa zaoberalo osvetou o prínosoch pohybu a zdravej výživy. V roku 1950 zaniklo kvôli NHS, pretože sa priamo nezaoberalo liečbou chorôb a nebolo otvorené všetkým, rodiny museli za členstvo platiť malý poplatok, uvádza iDNES.cz.
Dnes naopak NHS v snahe predísť preplňovaniu nemocníc podobné programy podporuje. Jedno také stredisko pre členov napríklad NHS financuje v Manchestri, spolok má za cieľ bojovať s osamelosťou, ktorá býva spájaná s vážnymi zdravotnými problémami.
Lepšie zdravotníctvo je v nedohľadne
Oveľa smutnejším faktom pripomínajúcim medzivojnovú situáciu je, že viac ľudí je teraz bez zdravotnej starostlivosti. Zubárska starostlivosť pre deti je dostupná s ťažkosťami a zamestnanec s bežnou mzdou by na výmenu kolenného kĺbu v súkromnej nemocnici zarábal päť mesiacov. Jedinou cestou je teda čakať.
Život je pre drvivú väčšinu Britov pochopiteľne kvalitnejší ako v čase pred zriadením NHS. Za november minulého roka evidovali nemocničné pohotovosti 2,2 milióna návštev a všeobecní lekári okolo 31 miliónov. Pre mnoho Britov je stále pýchou, že túto možnosť majú bez toho, aby sa museli obávať faktúry za zdravotnú starostlivosť.
Napriek tomu podľa odhadov potrvá najmenej desať rokov, kým čakacie lehoty na verejnú zdravotnú starostlivosť úplne zmiznú. Zdravotníctvo, ktoré funguje vďaka práci komunít, je stále viac prítomné. Mladí a bohatší Briti si ohľadne zdravotnej starostlivosti vytvárajú nové návyky. Briti nie sú v 30. rokoch minulého storočia, ale ozveny tej doby sú stále hlasnejšie, dodáva The Economist.