„Môže byť veľmi ťažké vyčistiť oblasť zuba pod drahokamami alebo v ich okolí,“ varuje Praveen Sharma z Britskej asociácie zubných lekárov. „Časom sa môže väzba medzi drahými kameňmi a sklovinou oslabiť, čo umožní ďalšie hromadenie baktérií, tentoraz v oblasti, ktorú nemožno udržiavať čistú. To znamená, že baktérie sa budú hromadiť a časom to môže spôsobiť zubný kaz a stratu zubov,“ dodáva zubný lekár.
Mnohí tiež poukazujú na nebezpečenstvo, že kozmetický priemysel nikto nereguluje. Podľa hovorcu britského regulačného orgánu GDC môžu so zubnými šperkami pracovať len zubní lekári. Každý, kto nie je registrovaný, porušuje právne predpisy.
Štúdiá sa bránia tým, že používajú výrobky určené pre zubárov, a preto aplikácia šperkov nepredstavuje žiadne riziko. Podľa denníka Guardian je však podnikanie v oblasti zubných šperkov šedou zónou ekonomiky a zatiaľ nepadli žiadne pokuty.
Zubní lekári a štúdie sa však zhodujú v jednom: hoci sú šperky dostupné na internete, neodporúčajú ich aplikovať na zuby doma. Tvrdia, že existuje riziko infekcie, otravy alebo udusenia.
Ozdoby vyrobené na mieru
Šperky aplikované mnohými londýnskymi štúdiami sú však stále na míle vzdialené tomu, čo zákazníkom ponúka Plygrnd Jewellers. Ide o štúdio, ktorého služby využili napríklad britský raper Central Cee, speváčka Rita Ora či herečka Letitia Wright. Ich ozdoby sa nazývajú grillz, sú odnímateľné a vyrábajú sa podľa požiadaviek každého zákazníka.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)