Breh prilákal zvedavých turistov, more vyplavilo mŕtve telo ohrozenej veľryby

Reklama
Ohrozená veľryba, ktorú vyplavilo na breh na Aljaške, prilákala zvedavých divákov, zatiaľ čo biológovia hľadajú odpovede na to, čo spôsobilo smrť zvieraťa. Foto: X/@adndotcom, X/@adndotcom

Ohrozená veľryba, ktorú vyplavilo na breh na Aljaške, prilákala zvedavých divákov, zatiaľ čo biológovia hľadajú odpovede na to, čo spôsobilo smrť zvieraťa.

Ohrozená veľryba obyčajná (Balaenoptera physalus), ktorú vyplavilo na breh na Aljaške, prilákala zvedavých divákov, zatiaľ čo biológovia hľadajú odpovede na to, čo spôsobilo smrť zvieraťa.

Telo našli cez víkend neďaleko Anchorage a bolo dlhé 14,3 metra – porovnateľné so šírkou univerzitného basketbalového ihriska, píše The Guardian.

Barbara Mahoney, biologička Národného úradu pre oceán a atmosféru, ktorá veľrybu skúma, povedala pre Anchorage Daily News, že samica veľryby bola pravdepodobne stará jeden až tri roky. Navyše, mala dobrú vrstvu tuku, dodáva portál adn.com.

Veľryby jedia malé hejnové ryby ako sleď či chobotnice. Za deň dokážu zjesť dve tony jedla. V zime sa „postia“. Aj keď sú uvedené medzi ohrozenými druhmi, odhady globálnej populácie veľrýb sú nejasné, čiastočne preto, že ich preferencie pre hlboké oceány sťažuje spoľahlivé preskúmanie.

Výskumný dokument z roku 2020, ktorý odhaduje zásoby v severnom Tichom oceáne, ktorý zahŕňa vody pri Aljaške, stanovil minimálny počet veľrýb v regióne na 2 554, aj keď pripustil, že to bol určite podpočet, pretože o väčšine územia ich biotopu je k dispozícii málo údajov.

Veľryby sú podľa Noaa Fisheries druhým najväčším druhom veľrýb a úplne dospelé jedince môžu dosiahnuť dĺžku až 25,9 metra a vážiť 40 až 80 ton. Štrajky lodí, zapletenie do rybárskeho výstroja, podvodný hluk a dôsledky klimatickej krízy patria podľa agentúry medzi hrozby, ktorým čelia veľryby.

Uviaznutie veľrýb je na Aljaške celkom bežné. Ale táto posledná je výnimočná z niekoľkých dôvodov. Hlavným z nich je samotný druh, ktorý v tejto oblasti nie je možné často vidieť.

Mandy Keogh, koordinátorka uviaznutia morských cicavcov z Noaa, uviedla, že veľryby vo všeobecnosti nebolo vidieť tak blízko Anchorage a že nedávne vysoké prílivy ich mohli zatlačiť ďalej do ramena Knik, vodnej cesty v Aljašskom zálive.

Verejnosť zaujala nová atrakcia, brodili sa cez bahno, aby si pozreli veľrybu, ktorú biológovia z Noaa a pracovníci veterinárnych patologických služieb na Aljaške v nedeľu ukotvili na breh, aby mohli zo zvieraťa odobrať vzorky. Ale aj po analýze vzoriek môže byť ťažké určiť príčinu smrti z dôvodu rozkladu alebo nedostatku zjavných zranení, povedala Keogh.

Biológovia dúfali, že svoju prácu dokončia v utorok, odviažu veľrybu a nechajú ju tlačiť alebo pohnúť prílivom, povedala Mahoney. „Necháme to na prírodu.“

Nepredpokladá sa, že vysoké prílivy, ktoré ju zaniesli tak blízko k mestu a môžu ju vyniesť späť na more, sa zopakujú v najbližších týždňoch.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie