Bratia Menendezovci: Netflix rozčúlil vrahov, ich príbuzných aj generáciu Z

Erik a Lyle Menendezovci (vľavo) sú odsúdení za vraždu rodičov Josého a Mary Louise "Kitty" Menendezovej. Zdroj: X/maria. El Urbano, ♡@laacolee

Čo na obvinenie režisér?

Dalo sa to čakať, hovorí režisér

Murphy namieta, že „šesťdesiat až šesťdesiatpäť percent show sa točí okolo zneužívania a toho, čo sa im stalo“. Tvorcovia však chceli ukázať udalosti aj z pohľadu rodičov:

„Týkalo sa to štyroch ľudí, dvaja sú mŕtvi, čo tí, čo rodičia? Ako rozprávači príbehu sme mali povinnosť, na základe svojho výskumu, nahliadnuť všetko aj z ich perspektívy, a to sme urobili,“ popisuje.

Nemá pochybnosti a nečuduje sa. Pozerať sa na svoj život na obrazovke nie je ľahké, s tým pre seba celú vec uzatvára.

Súhlasí s ním aj Cooper Koch, ktorý v diele stvárnil Erika Menendeza. Po jeho kritickom vyhlásení za ním vraj dokonca šiel do väzenia.

„Dáva úplný zmysel, že to tak cítite,“ povedal mu vraj herec a dodal: „Chápem vás, rozumiem, a stojím pri vás.“

Námietky rodiny oboch bratov Murphy označuje za „predvídateľné“. Zdôrazňuje však, že rodina na seriáli nemohla zistiť nič šokujúceho, aj keď to tvrdí, cyklus vraj predkladá len fakty, ktoré už boli známe. Tak aký šok?

Spôsob, akým Murphyho cyklus fakty mieša, však mimochodom príliš neuchvátil kritiky. Seriál nevie, čo chce, píše magazín Variety. Denník The Telegraph rovno viní Netflix, že svet vidí len cez svoj algoritmus, žiadna téma pre neho nie je príliš citlivá, výsledkom je lacný útok na diváka, po ktorom zostáva na poschodí pachuť.

Pri tom všetkom však platí, že algoritmus nesklamal. Trafil sa do doby aj publika. Veľkolepé čísla sledovanosti už poznáme – dodať však musíme, že za srdce osud oboch bratov chytil predovšetkým mládež medzi osemnástimi a dvadsaťštyri rokmi.

Je to zložitejšie. A treba to pochopiť

Nie je to však produkt seriálu, mladá generácia bola ich príbehom a osudom fascinovaná už predtým.

„Nová obhajoba Menendezovcov. Vášnivé argumenty pre prepustenie Lyleho a Erika Menendezových predkladajú mladí ľudia,“ zaregistroval už v roku 2021 denník The New York Times. Tammi Menendezová, ktorá si vzala Erika vo väzenskej návštevnej miestnosti v roku 1999, na svojom účte na sieti X súhlasila.

Odborníčka na mediálne štúdiá Sharon Rossová vysvetľuje, že to súvisí s diskusiami mladej generácie o spravodlivosti, pravde, rovnosti. Dáva záujem dnešných mladých o kauzu s tým, čím kauza priťahovala v deväťdesiatych rokoch. Onej dobe vládol infotaiment, spravodajstvo krížené so show, čierno-biela morálka, jasné súdy.

Teraz sa Menendezovým bratom dostáva prerozprávanie ich príbehu, je naň nazerané v zmenenom dobovom kontexte.

„Ako spoločnosť sme teraz oveľa naladenejší na vnímanie reality vplyvu domáceho násilia, sexuálneho zneužívania, rasistického násilia a šikanovania,“ hovorí Rossová. Dnešná mládež tak dokáže nahliadnuť na príbeh Menendezových komplexnejšie.

Chcem im poďakovať za to, že sú mi inšpiráciou, nielen mne, ale aj ďalším svojim podporovateľom. Myslím, že to, čo robia, je absolútne ohromujúce,“ hovorila v roku 2021 s odkazom na úsilie bratov viesť terapie pre spoluväzňov Zoe Pattersonová. Pri rozhovore pre The New York Times jej bolo sedemnásť.

V čo „armáda“ obhajcov a obhajkýň Erika a Lyleho dúfa?

Strana obhajoby je presvedčená o tom, že súrodenci nespáchali vraždu prvého stupňa. Že sa dopustili len zabitia, ktoré prekročilo rámec nutnej obrany.

Otec sa im vraj vyhrážal likvidáciou, a naposledy tesne pred masakrom. Boli vraj presvedčení, že ich zabije. Konali v paranoidnom strachu, afekte.

O násilí zo strany otca Josého navyše svedčia dva nové dôkazy, objavili sa až dlho po rozsudku. A práve na nich sa stúpenci Menendezových spoliehajú. Prvým je list, ktorý napísal v roku 1988 Erik svojmu bratrancovi Andymu. Až po súde ho objavila Josého sestra Marta Cano.

„Skúšal som sa otcovi vyhýbať. Stále sa to deje, Andy, ale teraz je to pre mňa horšie,“ zveroval sa v ňom Erik Menendez. „Nikdy neviem, kedy sa to stane, a šaliem z toho. Každú noc zostávam hore, pretože môže prísť. Musím to vyhnať z hlavy.“

Je to dôvod, aby sa súd zneužívaním zaoberal starostlivo, myslí si obhajoba. Aj kvôli tomu, čo sa vyjavilo v apríli roku 2023. Vtedy Roy Rosselló, niekdajší člen chlapčenskej bandy Menudo vypovedal , že bol ako teenager José Menendezom zdrogovaný a znásilnený.

„Je smutné dozvedieť sa, že existuje ďalšia obeť môjho otca. Vždy som dúfal a veril, že jedného dňa vyjde na svetlo pravda o mojom otcovi, ale nikdy som si neželal, aby vyzerala takto, aby bola výsledkom traumy, ktoré muselo utrpieť iné dieťa,“ komentoval to Erik Menendez.

Dodal, že keby sa mohol vrátiť časom, vzal by späť všetko, čo s Lylom urobili. Ich zástancovia sa domnievajú, že by sa mal zmeniť aspoň ten čas, ktorý im ešte zostáva.

 

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie