fbpx

Boxom proti kriminalite. Holandsko zachraňuje deti pred drogovými gangmi

Zdroj: Pexels - cottonbro studio

„Na ulici majú tieto deti určitý status,“ hovorí De Vries. „Tu sú pán Nikto. Hovorím im: kamarát, myslíš si, že si drsniak, ale mám tu dievčatá, ktoré ťa dokážu zraziť na kolená. Funguje to: začnú zase od nuly. Znie to primitívne, ale funguje to,“ dodáva.

„Samotná represia nikdy nemôže byť riešením. Ak túto skupinu mladých ľudí znova nepripojíte k spoločnosti, môžete ich síce zavrieť, ale až sa dostanú na slobodu, budú stratení a už im nebude pomoci,“ dodáva.

Náhradná rodina

V hudobnom štúdiu Adamas v štvrti Amsterdam-Noord, kde jeden mladík skladá rapovú skladbu, sedí tridsaťdvaročný Menny, ktorý vyrastal v kriminálnom prostredí na juhovýchode Amsterdamu, v škole sa stretol s problémami a teraz je jedným z dôveryhodných poslov.

„V detstve som mal veľa intervencií, ale nikdy som nemal pocit, že by mi naozaj pomohli,“ hovorí Menny.

Zakladateľ Adamasu André Platteel verí, že jednoduché zásahy môžu zmeniť deštruktívny vplyv traumy z detstva. „Sila dôveryhodných poslov spočíva v tom, že ide o sieť, ktorá je k dispozícii 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Mnoho mladých ľudí má neprítomného rodiča a rola, ktorú zastávajú, je často rolou náhradného člena rodiny,“ hovorí.

Diskriminácia menšín

Podľa niektorých názorov sa musí zmeniť aj holandská spoločnosť, kde sa etnické menšiny – nadmerne zastúpené v štatistikách kriminality – stretávajú s diskrimináciou v zamestnaní, bývaní, vzdelávaní a pri vynášaní rozsudkov.

Kriminológovia stále skúmajú, či sú všetky tieto intervencie, vrátane využívania dôveryhodných poslov, vedecky účinné. Výskum amsterdamského programu intervencií pre problémovú mládež s názvom Top 600 naznačuje, že zatiaľ nie je žiadny merateľný efekt, hoci kriminálny spravodajca Paul Vugts povedal, že to nie je dôvod vzdať sa.

„Vieme, že existujú mladí ľudia, ktorí sa chcú stať veľkými hráčmi napríklad v drogovej ekonomike. Nie sú teda nutne regrutovaní: sú tiež motivovaní,“ hovorí Robby Roks, docent kriminológie na Erasmovej univerzite v Rotterdame.

To uznáva aj Dijksma. „Nie sme naivní,“ hovorí. „Nezachránime všetkých. Ale každý zachránený mladý človek je ďalší zachránený,“ dodáva.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie