Nadácia Zastavme korupciu upozornila na možné nezákonné postupy pri rušení Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a preradení viac než stovky policajtov na krajské a okresné riaditeľstvá. Podľa dokumentu získaného nadáciou neboli personálne rozkazy prerokované s Odborovým zväzom polície v Slovenskej republike v súlade so zákonom, ktorý vyžaduje, aby reorganizácia bola vopred prerokovaná s odbormi. Takýto postup Najvyšší súd SR v minulosti označil za nezákonný. Píše o tom agentúra TASR.
„Celá organizačná zmena bola robená narýchlo a účelovo v snahe zbaviť sa policajtov a toto je dôsledok,“ uviedol Ľubomír Daňko z Nadácie Zastavme korupciu. Z dokumentov vyplýva, že návrhy na personálne rozkazy dostali odbory až 6. septembra, teda po tom, čo už boli rozkazy vydané a doručené policajtom. Odborový zväz vyjadril nesúhlas, keďže ministerstvo nedodržalo zákonnú povinnosť konzultovať tieto zmeny vopred.
Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu, upozorňuje, že policajti, ktorí sa voči personálnym rozkazom odvolali, môžu byť úspešní. „V minulosti už ministerstvo takúto chybu urobilo, pričom Najvyšší súd SR vo svojom rozsudku (8Sžo/21/2013 z 20.03.2014) konštatoval, že personálne rozkazy sú nezákonné a zrušil ich,“ dodala Petková. Tento postup môže mať finančné dôsledky pre štát, keďže prípadné škody spôsobené nezákonným konaním by museli byť uhradené z peňazí daňových poplatníkov.
NAKA bola k 1. septembru zrušená a nahradená novými útvarmi, medzi nimi Úrad boja proti organizovanej kriminalite, ako súčasť širšej reorganizácie polície. Polícia tvrdí, že celý proces prebehol v súlade so zákonom, avšak viac informácií neposkytla.