Bol spustený nový kráľ superpočítačov. Je naozaj najvýkonnejší na svete?

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com/cookieone.

V prestížnom rebríčku TOP500, ktorý pravidelne hodnotí najvýkonnejšie superpočítače sveta, sa objavil nový líder – El Capitan. Tento výnimočný stroj, vytvorený spoločnosťami AMD, HP Enterprise a Lawrence Livermore National Laboratory, je o 45 % výkonnejší než jeho predchodca, superpočítač Frontier. Napriek tomu, že sa nachádza na vrchole tohto rebríčka, otázka, či je naozaj najvýkonnejší na svete, stále zostáva otvorená, uvádza Živé.sk.

El Capitan je vybavený neuveriteľným počtom 44 544 akcelerátorov AMD MI300A a 24-jadrovými procesormi Epyc 4. generácie. Tieto akcelerátory, ktoré kombinujú dva odlišné typy výpočtových jadier, sú výsledkom najmodernejšej technológie spoločnosti AMD. Výpočtový výkon tohto superpočítača dosahuje ohromujúcich 1 742 EFLOPS, čo znamená, že za jednu sekundu vykoná takmer dve miliardy výpočtov. Na porovnanie, jeho predchodca Frontier dosiahol „len“ 1 353 EFLOPS, čo z El Capitana robí najvýkonnejší počítač v rebríčku TOP500.

 

Avšak, jeho umiestnenie na vrchole zoznamu ešte nemusí automaticky znamenať, že ide o najsilnejší stroj na svete.

Kto ešte skrýva svoje superpočítače?

Prvý problém, ktorý môže zneistiť, je, že nie každý počítač, ktorý by mohol súperiť o prvú priečku, sa vôbec dostane do rebríčka TOP500. Inštitúcie a spoločnosti sú často motivované zverejniť svoje výpočtové zdroje, ale Čína, ktorá je tajomná v oblasti superpočítačov, môže disponovať strojmi, ktoré by mohli konkurovať El Capitanovi. Tieto stroje, ktoré môžu dosahovať výkony exaFLOPS, však zatiaľ zostávajú mimo verejného zraku.

 

Nový pohľad na superpočítače a ich definíciu

Druhý problém spočíva v definícii toho, čo vlastne superpočítač je. Rebríček TOP500 je založený na výkonnosti pri výpočtoch s dvojitou presnosťou v pohyblivej rádovej čiarke (FP64), ktoré sú nevyhnutné pre vedecké a vojenské výpočty. Avšak dnešné najvýkonnejšie výpočtové stroje sú čoraz častejšie optimalizované pre projekty umelej inteligencie, ktoré používajú výpočty s nižšou presnosťou.

Mnohé z týchto zariadení, ako napríklad tie, ktoré sa používajú na trénovanie AI modelov, sú vybavené obrovským počtom akcelerátorov – často presahujúcim 100 000 – a tieto stroje by mohli byť rovnako, ak nie viac, výkonné než El Capitan.

 

Technologický pokrok a budúcnosť superpočítačov

Zatiaľ čo v minulosti bol líder rebríčka TOP500 takmer vždy považovaný za najsilnejší počítač na svete, dnes je otázka výkonu stále komplikovanejšia. S rastúcim dopytom po výpočtových zdrojoch na trénovanie umelej inteligencie sa mení aj povaha výpočtových strojov. To, čo dnes považujeme za „superpočítač“, môže byť už čoskoro niečo úplne iné.

Preto je otázne, či je El Capitan naozaj najvýkonnejší stroj na svete. Určite je technologickým zázrakom a zaujímavým krokom vpred, ale jeho prvenstvo v rebríčku TOP500 môže byť len dočasné. Technologický pokrok pokračuje, a s ním aj samotná definícia toho, čo znamená byť najsilnejším počítačom na svete.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie