5. Vykonajte tri série cvičení
Vykonajte tri série po 10 burpees (cviky, pri ktorých zo stoja idete do drepu, následne do pozície kľuku, opäť do drepu, a napokon vyskočíte s vystretými rukami nahor), jumping jacks (skákanie, pri ktorom máte nohy rozkročené doširoka a ruky nad hlavou), alebo beh na mieste s krátkou prestávkou medzi každou sériou pomáhajú uvoľniť nahromadenú úzkosť a zvýšiť endorfíny, hormóny „dobrej nálady“ v tele.
6. Dýchajte pomaly a zhlboka
Schnack odporúča, aby ste sa nadýchli nosom počas piatich sekúnd, zadržali dych na päť sekúnd a vydýchli ústami „akoby ste držali slamku“, pričom počítate aspoň do sedem. „Vždy sa snažte predĺžiť výdych,“ poradila.
Daniel Amen – certifikovaný psychiater a výskumník v oblasti zobrazovania mozgu v Kalifornii – obhajuje nádych na štyri sekundy, zadržanie na sekundu alebo dve, výdych na osem sekúnd a zadržanie na sekundu alebo dve.
7. Ovlažte si tvár studenou vodou
Schnack podporuje ovlažovanie tváre studenou vodou alebo držanie studeného predmetu na stimuláciu blúdivého nervu, rozptýlenie a uzemnenie tela.
8. Opakujte upokojujúcu frázu
„Opakujte upokojujúcu frázu, ktorej chcete veriť, aj keď tomu momentálne neveríte, ako napríklad: ‚Som v bezpečí, som pokojný‘. Toto prejde,“ hovorí Schnack.
9. Uvoľnite každú svalovú skupinu
„Napnite, a potom uvoľnite každú svalovú skupinu vo svojom tele, začnite od prstov na nohách až po hlavu a tvár,“ navrhuje. Toto sa nazýva progresívna svalová relaxácia – môže tiež pomôcť zmierniť nespavosť a bojovať proti bolesti.
10. Predstavte si, že ste na pokojnom mieste
„Zatvorte oči a predstavte si, že ste na mieste, kde sa cítite pokojne, spokojne a šťastne. Môže to byť pláž, les alebo niekde inde,“ povedala Schnack. „Keď sa tam predstavíte, všimnite si, čo vidíte, čo môžete počuť, čoho sa môžete dotknúť, ako sa cítite, čo cítite a čo môžete ochutnať.“