Sledovanie olympijských hier v Paríži bude pre väčšinu ľudí v Rusku ťažké – a z pohľadu médií to naozaj nestojí za námahu. Na hrách bude súťažiť iba 15 ruských občanov a v zásade nebudú reprezentovať Rusko. Keďže Rusku a susednému Bielorusku bolo zakázané zostaviť národné tímy z dôvodu vojny na Ukrajine, ruskí a bieloruskí športovci, ktorí budú môcť súťažiť, tak budú súťažiť pod neutrálnou vlajkou.
Rusi sú vášnivými fanúšikmi olympijských hier už od čias, keď športové umenie Sovietskeho zväzu dostalo prezývku „Veľký červený stroj“. Ale keďže súťaží tak málo ich krajanov, ruské štátne televízne kanály nevysielajú žiadne olympijské zápolenie. Rusi môžu nájsť prenosy z Paríža online, ale potrebujú na to virtuálnu súkromnú sieť (VPN), aby obišli blokovanie niektorých kanálov v krajine, uvádza agentúra AP.
Olympiáda naposledy nebola v televízii v Rusku, ktoré získalo druhý najväčší počet medailí, počítajúc sovietsku éru, v roku 1984, keď Sovietsky zväz bojkotoval letné olympijské hry v Los Angeles. Štátna spravodajská stanica Rossija 24 síce odvysielala reportáž z otváracieho ceremoniálu OH, ukázala však niekoľko záberov ľudí v hustom daždi. Viacerí vystupujúci, ako Lady Gaga, Céline Dion či drag queen umelcov však ruská televízia neukázala, nakoľko platí v Rusku zákaz zobrazovania LGBT menšiny, ktorú ruské úrady označili za teroristickú organizáciu.
Noviny olympijské hry úplne neignorujú, ale ich hlavným posolstvom bolo zdôrazňovať negatíva, ako vysokú úroveň zločinu v Paríži, barikády rozmiestnené po celom meste alebo nedostatok potravín pre športovcov. „Parížska olympiáda je úžasná udalosť, ak nie fenomén: súťaže v jednotlivých disciplínach sa práve začali, ešte sa ani neuskutočnil otvárací ceremoniál a už sa nahromadilo toľko škandálov, že vystačia na niekoľko hier,“ napísal vo štvrtok reportér novín Sovietsky Sport Alexander Shulgin.
„Myslím si, že sa táto olympiáda zapíše do histórie pre úplne iné, negatívne dôvody,“ citoval denník Sport-Ekspress Irinu Rodninovú, trojnásobnú víťazku zlata v krasokorčuľovaní a teraz členku ruského parlamentu.
Andrej Tupikov, reportér novín Sovietsky Sport o plotoch a bariérach postavených v Paríži povedal: „Kedysi každý ukazoval prstom na štruktúru športových súťaží v Rusku. Mnohým sa nepáčilo, že pred akýmikoľvek masovými akciami bolo okolo arén a štadiónov priveľa rôznych plotov a zábran. … V našej realite sa táto prax pomaly vytráca, ale v Európe sa aktívne prijíma.“
Hovorkyňa ministerstva zahraničia Maria Zacharovová v sobotu nepriaznivo prirovnala Paríž k Soči: „Západné médiá nemali radi túlavých psov na hrách v Soči. V Paríži sa na nich usmievali krysy, ktoré zaplavili ulice mesta,“ uviedla vo vyhlásení. Otvárací ceremoniál tiež označila za smiešny.
Ruskí a bieloruskí športovci tento rok na olympiáde nereprezentujú svoju krajinu, ale súťažia pod neutrálnou vlajkou. Na získanie súhlasu od Medzinárodného olympijského výboru nemohli športovci, okrem iných podmienok, preukázať podporu ruskej invázii na Ukrajinu.