S technologickým pokrokom však nespája len hrozby, ako samozvaný geek v ňom vidí aj množstvo príležitostí. „Niekto napríklad môže umelú inteligenciu využiť tak, že vytvorí rozhranie, ktoré poskytne všetky náboženské vedenia všetkým kultúram a spoločenským vrstvám po celom svete. Texty aj obrazové materiály cirkvi sú často zanesené pod vrstvou zložitých symbolov. AI ich dokáže jednoducho interpretovať,“ vysvetľuje.
Ďalším príkladom je podľa neho riešenie nielen talianskeho, ale aj celoeurópskeho problému starnutia populácie. Kvalifikovaných zamestnancov pre určité odvetvia bude ubúdať, umelá inteligencia a robotizácia ich môže v budúcnosti nahradiť. Benanti sa vo svojich úvahách pochopiteľne púšťa aj do duchovnej roviny.
V knihách aj odborných študijných textoch sa zamýšľa nad tým, čo vlastne znamená byť človekom a či stroje nemôžu byť v niektorých prípadoch ľudskejšie ako skutoční ľudia.
Moderné technológie nemusia dávať vždy zmysel
Základom pre ideálne využitie umelej inteligencie v bežnom živote je podľa neho zdravý rozum. Ilustruje to vo chvíli, keď z pokoja kláštora vstúpi na jednu z najrušnejších rímskych ulíc Via dei Fori Imperiali. Ohlušujúca zmes zvukov, ktorým dominuje bzukot automobilov a skútrov, ho núti k zamysleniu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)