Jednou z najčastejších otázok pri pohľade na náš rýchly pokrok v oblasti umelej inteligencie a jej vzťah k svetovým autorom, ktorí vytvorili klasické sci-fi, je neustály záujem o to, či bude niekedy AI schopná čítať naše myšlienky, informuje Forbes.
Je veľmi vzrušujúce, a tiež trochu desivé, predstaviť si, že technológia by mohla zasiahnuť a interpretovať myšlienky, ktoré boli predtým tak tesne skryté v našich vlastných biologických neurónových sieťach. Ak však urobíte výskum, zistíte, že tento druh údajne imaginárnych myšlienka sa rýchlo stáva realitou.
Na MIT naši ľudia tvrdo pracujú a zisťujú rozdiel medzi viacerými typmi mozgovej aktivity, konkrétne gama a alfa vlnami, ktoré si prechádzajú rôznymi časťami mozgu. Môžete vidieť správy MIT z predchádzajúcich rokov, kde Picower profesor neurovedy na oddelení mozgových a kognitívnych vied Earl Miller vysvetľuje: „Tieto interakcie medzi beta a gama sa dejú v celej kôre a nie sú všeobecné – zameriavajú sa na spracovanie špecifické podnety.“
Tento rok výskumníci hlásia vzory odlišných nervových vrstiev, ktoré možno identifikovať spôsobmi, ktoré pomáhajú pri klinickej diagnóze. Napríklad synchrónne mozgové vlny sú spojené s epilepsiou. Okrem toho vedci vysvetľujú, že pohľad na reakcie mozgu na známu stimuláciu nám môže pomôcť ukázať, ako je prediktívne kódovanie v mozgu narušené autizmom a prečo sa to spája s určitými poruchami správania. Schopnosť AI zistiť, o čom premýšľame, sa zároveň zvyšuje s modernými správami o štúdiách strojov fMRI, kde bolo hodnotenie ľudského mentálneho obrazu AI väčšinu času správne.
Niektorí to charakterizujú ako desivú presnosť a niektorí zo sedadiel v prednom rade naznačujú, že sme bližšie k spotrebiteľským aplikáciám, než by sme si mysleli.
Porovnajte to s konceptom ESP alebo jasnovidectvom, ktoré boli pred niekoľkými desaťročiami považované za tak intenzívne mystické.
Ak chceš viac, A. J. Keller (na podujatí Imagination in Action) hovorí o mozgovej náhlavnej súprave, ktorá dokáže monitorovať mozgovú aktivitu z mnohých rôznych dôvodov. „Prvá vražedná aplikácia rozhrania mozog-počítač je pravdepodobne taká, ktorá pomáha ľuďom prekonať ľudský stav, v akom boli narodení“ hovorí Keller, opisuje svoje vlastné problémy s duševným zdravím a predstavuje samoučiaci sa systém pod vlastným dohľadom, ktorý podľa jeho slov sľubuje „neuveriteľnú efektivitu“.
Mnohí z nás počuli o Neuralink Elona Muska alebo o nejakej inej skorej správe o analýze mozgových vĺn.
Ale veci sa skutočne dávajú do pochodu a výskum je ďaleko za tým, čo bolo len pred rokom alebo dvoma rokmi.
Zamysli sa nad tým, čo to znamená pre budúcnosť ľudskej mysle – pre predstavivosť, súkromie a naše budúce interakcie s AI.