Meteorológovia napäto sledujú chaotické správanie polárneho víru. Podľa ich predpovede to totiž vyzerá, že o sebe dá už čoskoro výrazne vedieť. Jeho silu by sme mohli pocítiť už v januári, keď do Európy vtrhne krutá zima.
Zima sa už síce začala, poriadne o sebe dá vedieť až v januári. Aspoň taká je predpoveď talianskych meteorológov, ktorí sa zaoberajú polárnym vírom. Pozornosť smerujú na náhle zmeny, ku ktorým v tomto meteorologickom jave dochádza.
„Na severnom póle by mohla nastať významná tepelná anomália, ktorá by viedla k udalosti náhleho stratosférického oteplenia, ktoré by mohlo ohroziť stabilitu polárneho víru,“ upozornili meteorológovia z portálu meteogiornale.it.
Význam náhleho stratosférického oteplenia sa pokúsili objasniť odborníci zo serveru Severe Weather. Pokiaľ je polárny vír v plnej sile, je silný a stabilný, znamená to, že cirkulácia je natoľko silná, aby dokázala udržať studený vzduch nad polárnym kruhom.
Pokiaľ ale polárny vír slabne alebo dochádza k jeho úplnému rozpadu, prúdenie ochabuje a studený vzduch na severe už nič nedrží. Mráz sa v prípade takého scenára dostáva aj do južnejších polôh.
Vpádu chladného vzduchu nasvedčuje hneď niekoľko faktorov, a to napríklad situácia v Severnom ľadovom oceáne. „Pokles teplôt v tejto oblasti podporuje vytvorenie jadra extrémne studeného vzduchu, ktorý je nevyhnutný na konsolidáciu stratosférického polárneho víru,“ vysvetlili meteorológovia.
„Zároveň intenzívne sneženie na Sibíri prispieva k ďalšiemu ochladeniu jednej z oblastí, ktoré predstavujú hlavný zdroj ľadových vzduchových más smerujúcich do Európy. Táto kombinácia faktorov by mohla byť predzvesťou chladnejšieho zimného obdobia v porovnaní s minulými rokmi,“ dodali.