Iba 200 rokov dozadu sa rodili ľudia so skutočne vzácnymi poruchami. Niektorí mali viac nôh, iní nadmerné ochlpenie tela, ďalší dokázali otočiť hlavu ako sovy. V sérii článkov vám postupne prinesieme ich životné príbehy.
Ťavia žena Ella Harper
Ťavie dievča, ako Ellu Harper prezývali, sa narodila so zriedkavým zdravotným ochorením známym ako genu recurvatum. To spôsobilo, že jej kolená sa vyvinuli nesprávne a ohýbali sa opačným smerom, ako kolená zdravého človeka. Ak chcela samostatne chodiť, musela si pomôcť rukami a chodiť po štyroch, podobne ako ťavy.
Podľa historických záznamov začala Ella svoju kariéru v cirkuse v októbri 1882, keď mala iba 12 rokov. Spočiatku robila prehliadky v St. Louis a New Orleans a okolí, postupne vycestovala do viacerých štátov. Čoskoro začala priťahovať verejnosť, ktorú zaujímala jej jedinečnosť.
Šoumen William Henry Harris ju v roku 1886 pozval, aby sa stala súčasťou jeho „Nickel Plate Circus“. A Ella súhlasila. Počas vystúpení ju sprevádzala ťava, takže diváci mohli porovnať jej prehnuté kolená s kolenami zvieraťa. Publikum bolo mimoriadne ohromené, no týmto jej hviezda len začala stúpať.
Bola tvárou rôznych reklamných plagátov, pričom si dokázala zarobiť aj 200 dolárov týždenne. V tom čase to bol celkom veľký peniaz, dnes by možno táto suma predstavovala okolo 5 000 dolárov.
V 16 rokoch sa však rozhodla svoju kariéru ukončiť. Túžila po vzdelaní, a tak sa verejnosti stratila z dohľadu. V roku 1900 sa vrátila do štátu Tennessee, kde žila so svojou matkou a jednou z jej neterí. Tu sa zamilovala do učiteľa a účtovníka v obchode s fotografiami Roberta Savelyho, ktorého si vzala ako 35-ročná. Mala s ním dcérku Mabel Savely, ktorá však v 6 mesiacoch zahynula. Ella viac nedokázala otehotnieť, a tak si páradoptoval dievčatko Jewel Savely, ktoré takisto v 3. mesiaci zomrelo. Ella žila s rakovinou hrubého čreva, kvôli ktorej umrela ako 51-ročná.
Soví muž Martin Joe Laurello
Vďaka jeho schopnosti otočiť hlavu o neuveriteľných 180 stupňov ho prezývali aj ľudská sova. Vyzeral ako obyčajný človek, až kým neprekvapil svojou nezvyčajnou schopnosťou. Tento trik sa v skutočnosti naučil, poctivým tréningom strávil roky.
Martin sa narodil v nemeckom Norimbergu v 1885, v 1921 sa presťahoval do USA. Medzi nespočetnými Európanmi, ktorí opustili svoje krajiny, aby hľadali lepšie podmienky, slávu či bohatstvo, bol Martin jedinečný. Zasvätil tri roky svojho života úspešnému otáčaniu hlavy o viac ako 120 stupňov.
Prvýkrát predviedol svoj čin na Dreamland Circus Sideshow na newyorskom Coney Island. V prímorskom zábavnom parku sa preslávil ako „ľudská sova“. Je pozoruhodné, že Martin mohol piť pivo, zatiaľ čo jeho hlava bola úplne naopak, avšak nedokázal napríklad fajčiť. Svoj talent zužitkoval v rôznych cirkusoch a vystúpeniach a stal sa známy ako „jediný človek na svete, ktorý môže rovno kráčať a pozerať sa za seba“.
Hoci sa mu darilo v kariére, v osobnom živote toľko šťastia nemal. Oženil sa, mal syna, no napokon sa rozviedol, aby vhupol do ďalšieho nešťastného manželstva. Osudná chyba ho napokon stála slobodu, keď ho zatkli počas vystúpenia. Po tom, čo splodil dvoch synov so svojou druhou manželkou Emilie Wittl, opustil ich a viac sa o svoje deti nezaujímal. Emilie podala formálnu sťažnosť na políciu, ktorá 30. apríla 1931 konala a otca, ktorý sa nezaujímal, zatkla.
Azda najväčším obvinením boli tvrdenia, že sympatizuje s nacizmom. Po tom, čo opustil svoju ekonomicky zničenú vlasť krátko po prvej svetovej vojne, je celkom pravdepodobné, že považoval zákerné výzvy Adolfa Hitlera na posilnenie národa za sľubné znamenie. Napokon, v roku 1938 bol „Mužom roka“ časopisu TIME samotný Hitler. „Bol to nacista,“ povedala jeho bývalá kolegyňa Percilla Bejano. „A nepáčila sa mu americká vlajka.“
O posledných rokoch jeho života sa veľa nevie. Repliku jeho hlavy umiestnili na Times Square a na Svetovej výstave v rokoch 1939-1940 v New Yorku. Jeho posledné zaznamenané vystúpenie sa odohralo v roku 1952, tri roky predtým, ako zomrel na infarkt.