fbpx

Bizarní cirkusanti: Mali štvoro chodidiel, dve genitálie či masívne nohy. V 19. storočí priťahovali davy

Zdroj: Wikipedia/commons.wikimedia.org.

Zomrela 6. mája 1928 a pri strážení rakvy sa striedali členovia jej rodiny, až kým jej telo úplne nevyschlo. Niekoľko praktických lekárov a súkromných zberateľov si totiž brúsilo zuby na jej telo, za ktoré v tých časoch dokonca ponúkali aj peniaze.

Francesco A. Lentini: Vtipkár s troma nohami

Zdroj: Wikipedia/commons.wikimedia.org.

Podobne ako Myrtle, aj Francesco sa narodil s parazitickým dvojčaťom, akurát mal namiesto štyroch tri nohy. Jeho stav bol výsledkom druhého embrya, ktoré sa začalo vyvíjať v maternici, ale nakoniec sa nedokázalo oddeliť od svojho dvojčaťa. Jedno dvojča tak začalo ovládnuť druhé.

Okrem toho mal pri narodení tiež štyri chodidlá, 16 prstov a dvojicu genitálií. Ďalšie chodidlá mu vyrastali z pravého bedra a z kolena. V štyroch mesiacoch mu nohu chceli amputovať, ale hrozba ochrnutia až smrti lekárovi zabránila vykonať zákrok.

Počas dospievania mu mama ušila špeciálne nohavice na tri nohy a Frank sa s nimi učil žiť. Vadilo mu však, že s treťou nohou nedokázal chodiť a problémy mal aj pri spánku. Vyriešil ich tým, že si tretiu nohu ukladal na kufor a neskôr si ju priväzoval k vedľajšej. Ľudia k nemu boli krutí, vyslúžil si prezývku „monštrum“ a rodičia sa o neho časom odmietli starať a zverili ho tete.

Ako 9-ročný sa vydal na dlhú a namáhavú cestu do Ameriky so svojím otcom, kde sa v Bostone stretli s mužom menom Guiseppe Magnano, profesionálnym šoumenom, ktorý Francesca zamestnal. Len o rok neskôr sa stal jedným z najlepších predstaviteľov svetoznámeho cirkusu Ringling Brothers. Tu predvádzal rôzne kúsky ako kopanie do futbalovej lopty, skákanie cez lano, korčuľovanie a bicyklovanie pomocou tretej nohy.

Poskytoval rozhovory, počas ktorých používal svoju končatinu navyše ako stoličku, pričom dokázal odpovedať na akékoľvek otázky. Vtipkoval o sebe, že bol jediným človekom, ktorý nepotreboval stoličku, pretože sa vždy mohol spoľahnúť na svoju 3. nohu.

A úspechy mal aj v láske. V roku 1907 si vzal za ženu mladú herečku Theresu Murray, ktorá mu porodila štyri deti. Aj napriek tomu, že sa rozišli, zvyšok svojho života strávil so ženou menom Helen Shupe. Dožil sa 77 rokov, keď skonal na zápal pľúc. 

Yeti žena Fanny Mills

Zdroj: Wikipedia/commons.wikimedia.org.

Trpela vzácnou chorobou zvanou Milroyova choroba, ktorá spôsobila, že jej dolné končatiny narástli do obrovskej veľkosti, a tak pôsobila pod umeleckým menom „Ohio Big Foot Girl“ (v nešikovnom preklade „Yeti dievča zo štátu Ohio“). „Vystupovala“ v múzeách, kam sa za ňou diváci doslova hrnuli.

Hoci mala Mills šokujúco veľké chodidlá, zvyšok jej tela vyzeral normálne. V skutočnosti vážila len 52 kilogramov. Na rozdiel od mnohých ďalších ľudí so zvláštnymi ochoreniami sa Fanny začala vystatovať sama. Za desiatnik ju mohli vidieť ľudia z celého sveta.

Fanny bola vydatá, no mala problém porodiť dieťa. V roku 1887 sa jej narodilo mŕtve dieťa a v roku 1892 sa prestala vystavovať. S manželom sa vrátili do Ohia, kde čoskoro zomrela vo veku 39 rokov.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie