Bizarní cirkusanti: Inteligentný leví muž a chlpatá žena, ktorú volali vlkolak. V 19. storočí boli hviezdy

Zdroj: Wikipedia/commons.wikimedia.org.

Iba 200 rokov dozadu sa rodili ľudia so skutočne vzácnymi poruchami. Niektorí mali viac nôh, iní nadmerné ochlpenie tela, ďalší dokázali otočiť hlavu ako sovy. V sérii článkov vám postupne prinesieme ich životné príbehy.

Stephan Bibrowski: Muž s levou tvárou

 

Stephan využil svoj netradičný vzhľad a zamestnal sa v cirkuse Barnum & Bailey, kde sa preslávil ako „Lionel, muž s levou tvárou“. Celé telo mal totiž pokryté dlhými vlasmi, vďaka ktorým na pohľad pripomínal muža-leva.

Cirkus Barnum & Bailey bol svojho času najväčšou šou, v ktorej vystupovali ľudia s rôznymi deformáciami a postihnutiami. Svet vtedajších amerických cirkusov mal však aj veľmi temnú stránku. Zatiaľ čo pre zvedavcov, špekulantov a majiteľov cirkusov boli ľudia ako Stephan chodiacimi zlatými baňami, zvyšok spoločnosti ich vnímal ako vyvrheľov.

Hoci niektorí umelci boli skutočne zneužívaní, Stephan bol jedným z mála ľudí, ktorý si kariéru exhibicionistu skutočne užil. Pred slávou bol iba mladým mužom, ktorého postihla hypertrichóza (telesná abnormalita, pre ktorú je príznačné nadmerné ochlpenie po celom tele).

Stepan sa narodil vo Varšave v roku 1890, po pôrode mal asi centimetrové jemné blonďavé chlpy po celom tele. Keď mal štyri roky, matka ho zverila miestnemu finančníkovi a podnikateľovi Sedlmayerovi. Spoločne sa vydali na turné okolo Európy a dostali sa až do Ameriky, kde si Stephana všimli hľadači talentov pre Barnum & Bailey.

S cirkusom vystupoval nasledujúcich 19 rokov. V roku 1920 sa na nejaký čas usadil v Štátoch a začal vystupovať na Coney Island v New Yorku. Väčšina zvedavcov zostala prekvapená, keď zistila, že nie je vôbec taký divoký, za akého ho prezentovali v cirkuse, ale že ide o skutočného džentlmena. Leví muž sa chcel jedného dňa stať zubárom, bol veľmi inteligentný a ovládal päť jazykov.

Alice Elizabeth Doherty: Americký vlkolak

Išlo o jedinú ženu v tom čase, ktorá sa narodila so vzácnou poruchou zvanou hypertrichosis lanuginosa – choroba spôsobujúca nadmerný rast ochlpenia po celom tele. Narodila sa ako normálne dieťa s jemnými blond vlasmi, no vyrástla z nej žena s nadmerným ochlpením pokrývajúcim celé telo. Alice si tak vyslúžila si prezývku „americký vlkolak.“ Keď mala päť rokov, merali vlasy na jej tvári takmer 13 centimetrov, v období dospievania sa blížili k dĺžke 23 centrimetrov.

Podľa všetkého bola Alice bystré a hravé dieťa. Istý spisovateľ z Wisconsinu, ktorý bol jej obdivovateľom, zaznamenal, že batoľa bolo „hravé ako mačiatko“, zatiaľ čo iný v Michigane ju vyhlásil za „najzázračnejšie dieťa, aké sa kedy narodilo“. Jej otec Aloysius však jej výzor znášal ťažko, no čoskoro si všimol, že malá modrooká Alice je ľudský zázrak – verejnosť by za ňu ochotne zaplatila nemalé peniaze.

Mala len dva roky, keď začala chodiť po výstavách. Bolo bežnou praxou, že si promotéri či rodinní príslušníci prenajali obchodné priestory v rušnom centre mesta, usporiadali výstavu a vstup predávali verejnosti. Rodine Dohertyovcov sa aj týmto spôsobom podarilo zarobiť na pohodlné živobytie.

Alice zomrela pomerne mladá, mala iba 46 rokov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie