fbpx

Biden tajne povolil pre Izrael miliardy dolárov na nové bomby a bojové lietadlá, a to aj napriek tomu, že existujú obavy z rastúceho počtu obetí

Spojené štáty schválili presun bômb a stíhačiek v hodnote miliárd dolárov do Izraela. Zdroj. Reprofoto/AP PHOTO,Israel Air Force

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena v uplynulých dňoch schválila pre Izrael dodávku bojových lietadiel a bômb v hodnote niekoľkých miliárd amerických dolárov, informuje denník The Washingon Post. Washington má s Izraelom dlhodobý obranný vzťah, ktorý krajine ročne poskytuje vojenskú pomoc vo výške približne 3,8 miliardy dolárov (približne 3,5 miliardy eur).

Podľa novej správy americký prezident Joe Biden v posledných dňoch tajne povolil pre Izrael miliardy dolárov na nové bomby a bojové lietadlá, a to aj napriek tomu, že americkí predstavitelia verejne vyjadrili obavy z rastúceho počtu palestínskych obetí v brutálnej vojne Tel Avivu proti obliehanej Gaze.

Bomby aj lietadlá

Predstavitelia amerických ministerstiev obrany a zahraničných vecí oboznámení so záležitosťou pre The Washington Post uviedli, že tento balík zahŕňa viac než 1800 kusom bômb typu MK 84 (450 kg) a 500 kusov bômb MK 82 (225 kg). Predstavitelia však chceli zostať v anonymite, pretože nedávno schválené dodávky ešte neboli zverejnené.

Agentúr DPA píše, že americké ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň schválilo dodanie 25 kusov stíhacích lietadiel F-35A Izraelu. Kongres túto dodávku schválil už v roku 2008 a ministerstvo to preto nemuselo opäť oznámiť zákonodarcom. Kongres pred rokom takisto odobril dodanie bômb MK 84 a MK 82.

Bomby MK 84 sú počas izraelského ťaženia v Pásme Gazy spájané s útokmi, ktoré si vyžiadali množstvo obetí, píše The Washington Post. USA sú znepokojené v spojitosti s pripravovanou izraelskou ofenzívou v meste Rafah na juhu Pásma Gazy, ktorá môže ohroziť životy tisícov palestínskych civilistov, dodáva denník. Izrael tvrdí, že jeho armáda sa zameria na zlikvidovanie práporov Hamasu, o ktorých tvrdí, že sú v Rafahu, najjužnejšom meste Gazy, o ktorom úradníci OSN odhadujú, že v ňom žije 1,4 milióna ľudí, z ktorých mnohí utiekli z iných častí enklávy.

Vzťahy medzi Bidenom a izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom sú v súčasnosti napäté. Izraelská delegácia mala počas uplynulého týždňa pricestovať do Washingtonu. Netanjahu však cestu zrušil po tom, ako Bezpečnostná rada OSN v pondelok schválila rezolúciu, ktorú USA nevetovali.

„USA nemôžu prosiť Netanjahua, aby jeden deň prestal bombardovať civilistov a na druhý mu poslal ďalšie tisíce bômb, ktoré môžu zrovnať so zemou celé mestské bloky. To je obscénne,“ hovorí senátor Bernie Sanders.

Biden však Izraelu aj napriek týmto napätým vzťahom naďalej posiela zbrane a vojenské vybavenie, napísal The Washington Post.

BR OSN v pondelok (25. marca) prvýkrát od začiatku prebiehajúcej vojny v Pásme Gazy schválila rezolúciu, ktorou vyzvala na prímerie v tejto palestínskej enkláve. Spojené štáty, ktoré sú spojencom Izraela a predchádzajúce návrhy vetovali, sa zdržali hlasovania.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie