fbpx

Bezpečné opaľovanie. Ako sa nespáliť a čo treba vedieť?

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Istock.

Leto a teplé, slnečné dni sú tu. Mnohí ich budeme tráviť na slnku, no aj tu by sme si mali dať pozor. Opaľovací krém by preto nemal u nikoho chýbať.

Koža má síce prirodzenú schopnosť ochrany pred slnečným žiarením (stmavnutie ako prejav zvýšenej tvorby kožného pigmentu melanínu, ktorý je schopný pohltiť niektoré zložky slnečného žiarenia), ale to nestačí, píše portál zdravie.sk.

Chronické poškodenie totiž nemusí byť viditeľné voľným okom tak, ako je to pri spálení, a môže sa prejaviť až po rokoch. Nezabúdajme sa preto chrániť počas celého leta, ale aj v zimnom období počas pobytu vo vysokohorskom prostredí. Nevyhnutnosťou sú slnečné okuliare, vhodný odev, pokrývka hlavy a kozmetické výrobky na ochranu pred slnečným žiarením.

Pri výbere „slnečnej kozmetiky“ si všímajme výšku ochranného faktora. Treba ho vyberať v závislosti od fototypu, veku, času, ktorý chceme na slnku stráviť, predpokladanej intenzity slnečného žiarenia, ale i skutočnosti, či budeme na slnku prvýkrát alebo opakovane.

Podľa platnej legislatívy musí byť na obale každého kozmetického výrobku, ktorý deklaruje ochranu pred slnečným žiarením, vyznačená kategória slnečnej ochrany: nízka ochrana (ochranný faktor 6, 10), stredná ochrana (15, 20, 25), vysoká ochrana (30, 50), veľmi vysoká ochrana (50+).

Ochranný slnečný faktor SPF (Sun protection factor) udáva, o aký násobok času po nanesení kozmetického výrobku na kožu si môžeme predĺžiť pobyt na slnku bez rizika spálenia pokožky. Platí to jednorazovo. Aj keď sa natrieme dvakrát po sebe vysokým ochranným faktorom, neznásobí sa jeho účinnosť ani dĺžka bezpečného pobytu na slnku.

V kozmetických výrobkoch sa v súčasnosti používajú dva typy filtrov. Fyzikálny filter tvoria mikrokryštály, ktoré po aplikácii výrobku na kožu vytvoria na koži súvislú vrstvu a tá funguje ako zrkadlo. Odrazí dopadajúce lúče a zabráni preniknutiu UVB žiarenia do kože. Ďalším druhom je chemický filter, ktorý funguje ako absorbér. Ten pohltí UV žiarenie a absorbovanú energiu jednoducho premieňa na teplo.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie