Bezpečné hubárčenie: Ako sa nestratiť v lese a vyhnúť sa riziku otravy hubami?

Reklama
Na snímke huby a hríby. Zdroj: TASR - Erika Ďurčová
Pri zbere húb je dôležité dodržiavať niekoľko zásad, ktoré nám pomôžu bezpečne sa vrátiť s košíkom plným lahodných lesných plodov. Čo robiť, ak si nie sme istí určitou hubou, ako sa správne obliecť do lesa a nestratiť sa v ňom, radí imeteo.sk.

Po daždivom období sa hubačkári konečne tešia zo svojho úlovku. Pri zbere húb by sme sa však mali riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami, aby sme sa vrátili nielen s úlovkom, ale aj so správnymi hubami. Rovnako by sme mali mať na pamäti, že v lese sme len hostia, a rešpektovať prírodu aj jej obyvateľov.

 

Ako sa teda pripraviť na zber húb, aby všetko dopadlo dobre aj pre vás a vašich blízkych? Prinášame vám niekoľko užitočných tipov.

Nezberáme neznáme huby

Základné pravidlo znie: ak si nie sme 100 % istí, hubu radšej nezbierame. Je to pre nás bezpečnejšie. Mnohé jedlé druhy húb majú veľmi podobné jedovaté náprotivky. Stačí iný tvar klobúka či prstenec okolo nožičky, a môže ísť o jedovatú hubu. Nebojte sa používať atlas alebo mobilné aplikácie na identifikáciu húb. Pre začínajúcich hubárov sú najvhodnejšie na zber hríby. Ak sa po konzumácii húb necítite dobre a objavia sa príznaky ako zvracanie, hnačka alebo iné zdravotné ťažkosti, neváhajte a okamžite vyhľadajte lekára. Situáciu neodkladajte a neliečte sa sami.

 

Zbierame huby v známom prostredí

Aby sme sa v lese nestratili, je dobré pohybovať sa len v lokalitách, ktoré poznáme. Ako predísť dezorientácii? Ak narazíme na miesto plné húb, skúsme si zachovať chladnú hlavu a nezabudnúť, kde sme začali zbierať a ktorým smerom sme prišli. Sledujme svetové strany a Slnko, ktoré nám môže byť nápomocné. Ak ho nevidíme, môžeme si pomôcť mobilnými aplikáciami. Dôležité je tiež pozorne vnímať okolie – lesné cesty, hraničné kamene či infraštruktúru, ako sú elektrické stĺpy, ktoré môžu slúžiť ako orientačné body.

 

Ochrana pred kliešťami

Aj v tomto období sú kliešte stále aktívne, a preto je dôležité sa chrániť pred nimi. Pri zbere húb sa odporúča nosiť mikinu, bundu či košeľu s dlhými rukávmi, dlhé nohavice a obuv, ktorá prekryje členky. Dobrým doplnkom je aj pokrývka hlavy, ktorá chráni krk. Nezabudnite na repelent, ktorý vás ochráni pred hmyzom.

 

Toto sú najdôležitejšie zásady pre bezpečné hubárčenie a pohyb v lese. Pamätajte, že by ste mali vždy byť opatrní a dať zvieratám vedieť o svojej prítomnosti, aby ste predišli stretnutiu s divou zverou. Nezabúdajme, že les je ich domov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie