Bez umŕtvenia na kuchynskom stole. Príbeh detskej amputácie nie je v Gaze výnimočný

Reklama
Amputácia na kuchynskom stole bez anestézie v Gaze je jednou z mnohých. Hrôzostrašná procedúra poukazuje na každodenné hrôzy, ktorým čelia obyvatelia Gazy uprostred kolapsu ich systému zdravotnej starostlivosti. Zdroj: X/Helen Clark

Pripustil, že sám zažil stenčujúce sa zásoby morfia. Vtedy pritom išlo o jedinú fungujúcu nemocnicu v centrálnej Gaze. Rozpráva tiež, že raz zažil hospitalizáciu ženy s takmer kompletne odtrhnutou nohou. „Myslím, že nedostala sedatíva a ani analgetiká,“ hovorí.

Museli operovať na chodbách

Vlastnú skúsenosť zdieľa aj anestéziológ z nemocnice Al-Šífa (z doby než došlo k jej ostreľovaniu a zastaveniu prevádzky), ktorý si počas rozhovoru s reportérmi WP prial zostať v anonymite. Rozpráva, že nemocnica riešila v niektoré dni aj 20 prípadov amputácií denne. Operačné sály boli rezervované pre ešte ťažšie prípady, napríklad ak niekto utrpel vnútorné krvácanie.

„Samozrejme sme museli operovať na chodbách a pooperačných izbách,“ povedal. U väčšiny z pacientov bola podávaná „ľahká sedácia“ ketamínom, dodáva anestéziológ. V niektorých nemocniciach však k dispozícii žiadne prostriedky proti bolesti neboli. Smith hovorí, že napríklad zásoby ketamínu nemali vôbec. Morfín bol k dispozícii len asi pre polovicu prípadov.

Najhoršie je to na severe

Podľa zástupcu výkonného riaditeľa Detského fondu OSN (UNICEF) Teda Chaibana, ktorý dokončil cestu do Gazy v stredu, je situácia ohľadom dodávok humanitárnej i lekárskej pomoci najhoršia na severe Pásma Gazy. Práve tam prebiehajú medzi teroristami hnutia Hamas a izraelskými jednotkami najtvrdšie boje. „Ak sa aj do Gazy dostane kvapka pomoci, na sever sa z nej dostane len zlomok,“ hovorí pre WP.

Aj on opisuje, že sa počas cesty stretol s 13-ročným Ibrahimom, ktorému črepina zo šrapnelu uviazla blízko srdca a druhá v ruke. K nešťastiu došlo vlani v novembri. Rodina sa vtedy pohybovala severne od mesta Gazy a chlapcovi nedokázala zohnať antibiotiká. „Nakoniec mu museli bez anestézie amputovať ruku nad lakťom… Hovoril, že to bolo jednoducho neznesiteľné,“ opisuje stretnutie Chaiban.

Podľa odhadu organizácie UNICEF prišla do konca minulého novembra o jednu alebo dve končatiny najmenej tisícka detí. Koľko z nich tento zákrok absolvovalo bez sedatív a liekov proti bolesti, nie je jasné. „Počuli sme o viacerých prípadoch na severe Pásma Gazy,“ dodáva Chaiban pre WP.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie