Beriete si telefón do postele? Očakávajte inváziu BAKTÉRIÍ, varuje výskum

Niekto si stále berie do postele knižky, niekto zase šikovný telefón. Nerobte to. Zdroj: X/Daily Mail Online

Beriete si do postele telefón? Pred týmto zlozvykom teraz varoval britský predajca matracov MattressNextDay. Číha na ňom desaťkrát viac baktérií ako na vašej záchodovej doske a vaša posteľ je pre nich doslova rajom.

Niekto si stále berie do postele knižky, niekto zase šikovný telefón. Nerobte to, varuje výskum financovaný spoločnosťou MattressNextDay. Ak tak urobíte, môžete očakávať inváziu škodlivých baktérií do vašich perín. Na novú štúdiu upozornili denníky Metro a Daily Mail.

Nielen že teda riskujete horší spánok kvôli modrému svetlu, koledujete si aj o vyrážky, očné infekcie, hnačku, bolesti hlavy a choroby ako zápal močových ciest a stredného ucha, v zriedkavých prípadoch zápal pľúc alebo dokonca sepsu.

Človek sa každý deň dotkne telefónu zhruba 2 617-krát denne

Podľa starších štúdií na ňom prebýva až desaťkrát viac baktérií ako na vašej záchodovej doske. Medzi nimi sa najčastejšie vyskytuje Pseudomonas aeruginosa, píše Metro.

Tak ako ďalšie baktérie skrývajúce sa na povrchoch mobilných telefónov, aj tejto vyhovuje vlhké a teplé prostredie. V posteli sa preto rýchlo množia. Okrem toho si baktérie prenášame na tvár, keď sa ho počas dňa automaticky dotýkame.

Čistíte niekedy svoj mobil?

Vedci v rámci výskumu nového vykonali stery desiatich chytrých telefónov a desiatich chytrých hodiniek. Mobily z neho vyšli ako najmenej hygienické – na ich povrchoch sa nachádza viac baktérií ako na televíznych ovládačoch, píše Daily Mail.

Najčastejšou baktériou vyskytujúcou sa na týchto prístrojoch skutočne je P. aeruginosa. Jej prirodzeným prostredím je vlhká pôda, ale aj švábie výkaly. Zbavíte sa jej pravidelným čistením prístrojov antibakteriálnymi prípravkami.

Výrobcovia ako Apple sami odporúčajú čistenie antibakteriálnymi obrúskami alebo inými vhodnými prostriedkami. Väčšina ľudí však svoje prístroje zanedbáva. To neplatí len o telefónoch. Iba 10 percent opýtaných firmou MattressNextDay si raz mesačne vyčistí inteligentné hodinky.

Nosí ich pritom na zápästí, keď sa potí pri cvičení. Celkom 70 percent opýtaných uviedlo, že si svoje múdre hodinky nikdy nečistí. Baktérie sú, ako spoločnosť upozorňuje, väčšinou neškodné. Citlivejším jedincom však môžu spôsobiť nepríjemné problémy.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie