Belgicko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá schválila zákon o pracovných zmluvách pre sexuálne pracovníčky.
„Tento zákon je prvý na svete. Nemôžem dostatočne zdôrazniť, aké je to dôležité,“ povedal Daan Bauwens, hovorca UTSOPI, odborového zväzu sexuálnych pracovníčok v Belgicku.
Zákon dáva sexuálnym pracovníčkam nárok na zdravotné poistenie, dôchodok, dávky v nezamestnanosti a rodinné dávky, dovolenku a materskú dovolenku.
„Podľa tohto zákona môže ‚pasák‘ v prípade, že prostitútka odmietne klienta viac ako desaťkrát počas šiestich mesiacov, vyvolať intervenciu vládneho sprostredkovateľa, ale nemôže zamestnankyňu prepustiť,“ upozornil na jeden z príkladov denník The Daily Telegraph.
„Týmto modelom Belgicko skutočne dokazuje, že cieľom je chrániť sexuálnych pracovníkov bez ohľadu na morálne súdy, ktoré ľudia o tejto profesii môžu mať,“ povedal Bauwens denníku The Brussels Times. „Dúfame, že to môže viesť k zvráteniu nedávneho trendu kriminalizácie klientov v Európe. Veríme, že ostatné krajiny tento text skopírujú, rovnako ako to urobili v prípade tém, ako sú manželstvá osôb rovnakého pohlavia, potraty, eutanázie a práva transsexuálov.“
Dekriminalizácia ako základ
Zákon legalizuje poskytovanie pracovných zmlúv prostitútkam po tom, čo sa Belgicko stalo prvou krajinou v Európe, ktorá v roku 2022 dekriminalizovala samostatnú sexuálnu prácu.
Poskytuje tiež určité práva pracovníčkam a podmienky ich zamestnávateľovi. Patrí medzi ne právo odmietnuť klienta alebo sexuálny akt, rovnako ako právo kedykoľvek prerušiť sexuálny akt bez obáv z prepustenia alebo trestu. Sexuálne pracovníčky majú tiež právo vykonávať sexuálny akt tak, ako si želajú, a odmietnuť sedieť za oknami amsterdamského typu, (ktoré sa používajú aj v Belgicku) ak je ohrozená ich bezpečnosť.
Odvolanie sa na niektoré z týchto práv viac ako desaťkrát počas pol roka môže viesť k tomu, že pracovníčka alebo zamestnávateľ zavolajú vládnu sprostredkovateľskú službu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)