„Rozhodla som sa založiť vlastnú spoločnosť, keď som si uvedomila, že v srbskom hlavnom meste nemôžem nájsť kvetinárstvo, v ktorom by som chcela nakupovať. Chýbal mi moderný podnik s peknými kompozíciami a dobrým vkusom,“ povedala reportérom zo serveru The Moscow Times.
Na rozdiel od iných štátov v Európe sa Srbsko zatiaľ nepridalo k vlne protiruských sankcií. Srbsko tlaku odoláva a nechce prerušiť dlhoročné priateľské väzby. Ukážkou toho je, že spoločnosť Air Serbia prevádzkuje medzi srbským Belehradom a ruskou Moskvou aj Petrohradom každý deň niekoľko letov.
Srbsko a Rusko posilňujú vzájomné hospodárske väzby
Aj kvôli tvrdým protiruským sankciám zo strany Západu tak srbsko-ruské hospodárske styky prekvitajú. Srbsko s obľubou využíva ruský plyn, na ktorom je dlhodobo závislé. Ruský plynárenský gigant Gazprom podporuje hlavný belehradský futbalový tím Crvena zvezda, uvádza iDNES.cz.
Ropnú spoločnosť Nafta Industrija Srbije z viac ako väčšiny spoluvlastní ruský štát a vlani sa stala najviac ziskovou firmou na srbskom území. Na pulty srbských obchodov mieria ruské potraviny, dominujú medzi nimi hlavne čokolády Aljonka. Opačným smerom potom prúdi napríklad tradičná srbská pálenka rakija.
Západným štátom sa srbské počínanie nepáči, a aj preto Európska únia a Veľká Británia uvalila na niektoré srbské firmy sankcie za vývoz tovaru dvojakého použitia na ruské územie. Britský minister zahraničných vecí David Cameron dokonca povedal, že Srbsko je ruským splnomocnencom.
Srbská premiérka Ana Brnabičová ruských migrantov každopádne víta a dodáva k nim, že môžu pomôcť premeniť Srbsko na technologické centrum.