fbpx

Barbora žije v Madride: Aký je život v „pokojnej“ metropole v porovnaní so Slovenskom?

Keď vidím španielskych dôchodcov, ako na terasách popíjajú vermut, chodia do divadla a múzeí, mnohí z nich sa vzdelávajú na univerzitách tretieho veku, chcela by som mať takú starobu. Moja 76-ročná svokra sa práve učí programovať a k tomu trávi dni v keramickej dielni.

Staroba je v Španielsku veľmi aktívna, a to sa mi veľmi páči. Okrem toho, Španieli sú národom s najdlhšou priemernou dĺžkou života v Európe. Manželovi starí rodičia majú 94 a 96 rokov a stále sú aktívni. Myslím si, že slnko, málo stresu, pestrá strava a dobré ľudské vzťahy sú tajomstvom tejto dlhovekosti.

Dôchodky sú v Španielsku podstatne vyššie než na Slovensku. Moja svokra je bývalá učiteľka, svokor tiež učil na vysokej škole a bol aj lodným inžinierom. Obaja majú dôchodok vyšší ako 2 000 eur. Avšak nemyslím si, že tento štandard je udržateľný.

Španielsko má v súčasnosti najnižšiu pôrodnosť v EÚ, takže prispievateľov do sociálneho systému bude stále menej a menej, hoci sa to krajina snaží zachraňovať prijímaním cudzincov. Nemyslím si, že my s manželom budeme mať taký dôchodok, práve preto si naň už teraz šetríme.

Ako spomínate, váš partner je paniel. Ako kultúrne odlišnosti ovlyvňujú váš partnerský vzťah? Čo ste sa jeden od druhého naučili?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie