fbpx

Auto vás samo udá na polícii. Patent na „bonzovací“ systém schvaľujú úrady

Americká automobilka Ford Motors si zaregistrovala patent, ktorý pobúril vodičov. Zdroj: X/ The Register, Freepik, FB/Polícia SR

Udávať budú všetci

V patentovej prihláške, ktorú si Ford Motor podal na Úrade Spojených štátov pre patenty a ochranné známky, je popísaný princíp nasledovne. Autá si navzájom pomocou senzorov sledujú rýchlosť. Ak jedno vozidlo zistí, že vozidlo v jeho blízkosti prekračuje povolenú rýchlosť, môže ho pomocou palubných kamier vyfotografovať.

Správu s údajmi o rýchlosti, GPS polohe a snímky sledovaného vozidla by potom mohla byť prostredníctvom internetového pripojenia odoslaná priamo do najbližšieho policajného vozidla alebo k monitorovacím jednotkám pri ceste.

Výhody takejto technológie? Využitie osobných vozidiel na sledovanie rýchlosti ostatných osobných vozidiel by skrátka policajtom uľahčilo prácu, pretože by sa nemuseli spoliehať na identifikovanie prekročenia rýchlosti v jednom mieste a potom sa rozbiehať k prenasledovaniu.

Balík s usvedčujúcimi dôkazmi o priestupku by dostali prakticky hotový a previnilému vodičovi by len mohli poslať výzvu na zaplatenie pokuty. Jeho adresu k registrovanému vozidlu totiž poznajú. Tu ale trochu pozor, finále s rozosielaním pokút už je v právnom prostredí Spojených štátov amerických trochu komplikovanejšie a prípadnú implementáciu technológie do praxe komplikuje.

Podľa zákona totiž musia byť policajti svedkami prekročenia rýchlosti – a nie je zrejmé, či by náhodný záznam o priestupku, obstaraní z iného vozidla, vôbec mohol poslúžiť ako uspokojujúci právny argument.

Teória, naznačená podanou patentovou prihláškou, sa tým ale zaoberať nemusí.

Ford pravidelne podáva patentové prihlášky na nové technológie v automobiloch, z ktorých nie všetky sa dostanú do výroby. Nedávno sa napríklad pokúsil patentovať „nočný režim jazdy“, povinný pre všetky vozidlá, vrátane záchranných jednotiek. Tušíte ale správne, že práve takýto model asi neprejde.

Avšak návrh technológie Systému a metód pre zisťovanie prekročenia rýchlosti znepokojuje tým, že by sa niekomu predsa len zapáčiť mohla. Nie nutne preto, že by po nej túžili samé automobilky, ale treba preto, že by si jej zavedenie vynútili poisťovne alebo skupiny za bezpečnosť lobujúcich aktivistov. Taká technológia, hoci zatiaľ len na papieri, je ako Pandorina skrinka. Neviete vopred, čo z nej vypadne. Len tušíte, že sa to asi páčiť nebude.

 

 

 

 

 

 

 

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie