Upozornil, že na rakúskych hraniciach sa možno stretnúť s kontrolami dokladov, zjavne kvôli snahe odhaľovať nelegálnych migrantov. Je preto nutné počítať s miernym zdržaním. „S manželkou sme už vo vyššom veku, tiež nás zastavili a kontrolovali,“ popísal Sirota. Ten zvolil cestu cez Maďarsko, ktorá síce v závislosti od adresy, z ktorej sa vychádza, môže byť aj o hodinu dlhšia ako cez Rakúsko, zato je pokojnejšia.
V Chorvátsku sa aktuálne hneď za hranicami opravuje niekoľko tunelov, pričom obmedzenia prevádzky sa môžu sčasti pretiahnuť aj do začiatku sezóny.
Nezabudni si vodičský preukaz
Vodiči by si pred cestou mali tiež skontrolovať, či majú všetky doklady. „Do Chorvátska budete potrebovať platný občiansky a vodičský preukaz, zelenú kartu ako doklad o poistení a tiež malý technický preukaz,“ poradil Martin Thienel zo spoločnosti Kalkulátor.cz. „Ak cestujete s deťmi, nezabudnite na ich cestovný pas, domácim miláčikom pribaľte európsky petpas,“ doplnil.
Podľa štatistík nemeckého autoklubu ADAC sú v Európe dopravou najviac vyťažené víkendy od polovice júla do konca augusta.
Vlani najdlhšia zápcha v Nemecku merala 46 kilometrov a tvorila sa na A24 medzi Hamburgom a Berlínom. Najupchatejší je v Nemecku typicky mníchovský diaľničný okruh. Nasledujú diaľnice A8 (Karlsruhe – Stuttgart – Mníchov – Salzburg) a A3 (hranice s Holandskom – Kolín nad Rýnom – Frankfurt – Passau). Pri plánovaní ciest sa oplatí pozrieť, kedy má ktorá spolková krajina prázdniny.
V Európe je ale aj množstvo ďalších trás, kde často panuje dopravný chaos. V Rakúsku je to Tauernská (A10) a Brennerská diaľnica (A13).
(Článok pokračuje na ďalšej strane)