fbpx

Austráliu trápia jedovaté mravce. Invázny druh má potenciál ovládnuť celý kontinent, ich jed môže človeka zabiť

Nebezpečná mravce "raftujú" po zaplavenej Austrálii. Zdroj: Unsplash/Cherre Bezerra Da Silva,reprofoto bbcnews.com

Invázny typ mravcov z rodu Solenopsis vytvára na vode záchranné „plte“, aby mohol cestovať na vlnách záplav naprieč Austráliou. Krajinu minulý týždeň spustošila silná búrka, ktorá teraz pomáha šíriť jeden z najinvazívnejších druhov na svete. 

Tzv. ohnivé mravce, ktoré odborníci považujú za super škodcov, môžu spôsobiť zásadné zmeny ekosystému. Keďže sa živia pôvodnými rastlinami aj zvieratami, hrozia aj značné poľnohospodárske straty.

Ich uštipnutie môže zabiť aj človeka.

Rada pre invazívne druhy (ISC) tvrdí, že nezvyčajné správanie mravcov v štýle ľudského raftingu je dôkazom toho, že v Austrálii „narastá hustota mravcov“.

Komunity v juhovýchodnom Queenslande a na severe Nového Južného Walesu, ktoré bojujú s divokým počasím, žiada, aby boli v stave vysokej pohotovosti pred týmto inváznym druhom, pretože sa pohybujú v prúdoch, aby si „založili oporu v nových oblastiach“.

Dôkaz o mravčom „raftinfu“ zdokumentovali na trstinových famách južne od Brisbane, kde mravce už zamorili asi 700-tisíc hektárov pôdy.

Druh mravcov, ktorý pôvodne pochádza z Južnej Ameriky, objavili po prvýkrát v Queenslande v roku 2001, odvtedy sa nachádzali prevažne na hraniciach tohto štátu. Ako sa dostali do Austrálie, zostáva záhadou, ale predpokladá sa, že sa na kontinent pravdepodobne dostali vďaka prepravným kontajnerom z USA.

V novembri miestne úrady informovali, že do Nového Južného Walesu sa od hraníc s Queenslandom po prvýkrát rozšírilo niekoľko nových hniezd mravcov.

Môžu sa stať najhorším škodcom Austrálie

Jedinečná klíma Austrálie a nedostatok prirodzených predátorov znamená pre mravce dokonalý domov. Miestne úrady predpokladajú, že obývať  by mohli „celý kontinent s výnimkou najextrémnejších najchladnejších oblastí“, ak by sa neobmedzili.

Jednou z najväčších obáv odborníkov je, že by sa jedného dňa mohli dostať do národného systému rieky Murray Darling a potom sa rýchlo presunúť do nových štátov a území.

Trojročná kolónia sa skladá z až 100 000 mravcov, dospelá kráľovná môže naklásť až 5 000 vajíčok denne.

V posledných desaťročiach sa tento druh mravcov podľa austrálskej vlády rozšíril aj do USA, Číny, na Taiwan, do Japonsko aj na Filipíny.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie