„Zlaté víza“ pre bohatých investorov dostali v Austrálii stopku

Reklama
O'Neil s ministerkou vnútra Spojeného kráľovstva Suellou Bravermanovou vo Wellingtone v júni 2023. Zdroj: Wikimedia

Austrália zrušila svoje tzv. „zlaté víza“, ktoré zaručovali bohatým zámorským investorom právo žiť v krajine.

Víza boli navrhnutá tak, aby prilákali zahraničný kapitál. Schéma bola zrušená v rámci reformy prisťahovalectva po tom, čo vláda zistila, že „prináša slabé ekonomické výsledky“. Kritici dlhodobo tvrdili, že tento systém využívajú „skorumpovaní úradníci“ na „zaparkovanie nezákonných finančných prostriedkov“.

Zlaté víza nahradia víza pre kvalifikovaných pracovníkov.

Od roku 2012 boli prostredníctvom programu udelené tisíce víz pre významných investorov, podľa vládnych údajov pochádza 85 % úspešných žiadateľov z Číny.

Kandidáti, ktorí sa o zlaté víza uchádzali, museli v Austrálii investovať viac ako 5 miliónov austrálskych dolárov (viac ako 3 milióny eur).

Po skúmaní vláda zistila, že systém nesplnil svoje hlavné ciele. V politickom dokumente z decembra oznámila, že ho zruší a namiesto toho sa zameria na vytvorenie väčšieho počtu víz pre „kvalifikovaných migrantov“ schopných prinášať do Austrálie prácu s pridanou hodnotou.

„Už roky je zrejmé, že toto vízum neprináša to, čo naša krajina a hospodárstvo potrebuje,“ uviedla v pondelok vo vyhlásení ministerka vnútra Clare O’Neilová.

Tento krok privítal aj výkonný riaditeľ Transparency International Australia Clancy Moore: „Skorumpovaní úradníci a kleptokrati pridlho používali zlaté víza ako prostriedok na zaparkovanie svojich nezákonných finančných prostriedkov v Austrálii.“

Už v roku 2016 vládne vyšetrovanie vyvolalo obavy, že schéma zlatých víz má „potenciál na pranie špinavých peňazí a iné hanebné aktivity“. V roku 2022 The Australian noviny informovali, že členovia kambodžského režimu Hun Sen boli medzi aktérmi, ktorí tento systém zneužívali.

Takzvané zlaté vízové schémy sa dostali pod kontrolu aj na Malte, ktorá udeľuje rýchle občianstvo bohatým občanom mimo Európskej únie. V roku 2022 vyšetrovanie odhalilo, že víza boli udelené ľuďom, ktorí strávili v ostrovnej krajine len niekoľko dní. EÚ vyjadrila znepokojenie nad rizikom prania špinavých peňazí, daňových únikov a korupcie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie