fbpx

Austin: Dialóg s Čínou je nevyhnutný na obmedzenie pravdepodobnosti konfliktu

JB 27 Singapur - Americký minister obrany Lloyd Austin (vpravo) sedí ved¾a úradujúceho singapurského premiéra Lawrencea Wonga (druhý sprava) a èínskeho ministra obrany generála Li Šang-fua (v¾avo) poèas ich stretnutia v rámci medzinárodnej bezpeènostnej konferencie Dialóg Šangri-La v Singapure 2. júna 2023. FOTO TASR/AP U.S. Defense Secretary Lloyd Austin III, right, sit next to Singapore Acting Prime Minister Lawrence Wong, second from right, and with China Defense Minister Li Shangfu, left, listening to opening speech during the opening dinner for the 20th International Institute for Strategic Studies (IISS) Shangri-La Dialogue, Asia's annual defense and security forum, in Singapore, Friday, June 2, 2023. (AP Photo/Vincent Thian)

Zdroj foto: TASR

Dialóg medzi Spojenými štátmi a Čínou je „nevyhnutný“, aby sa predišlo chybným krokom, ktoré by mohli viesť ku konfliktu. V sobotu to v Singapure na každoročnej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii známej pod názvom Dialóg Šangri-La povedal americký minister obrany Lloyd Austin.

„Otvorené komunikačné linky s Čínskou ľudovou republikou sú podľa Spojených štátov nevyhnutné — najmä medzi našimi ministerstvami obrany a vojenskými veliteľmi,“ cituje Austina agentúra AFP.

„Čím viac diskutujeme, tým viac sa môžeme vyhnúť nedorozumeniam a chybným krokom, ktoré by mohli viesť ku kríze alebo konfliktu,“ dodal šéf Pentagónu.

Spojené štáty navrhli Pekingu, aby sa v rámci bezpečnostnej konferencie v Singapure stretli ministri obrany oboch krajín. Čínska strana to však odmietla, no Austin a Li Šang-fu si deň predtým na úvodnej večeri summitu podali ruky a krátko spolu diskutovali.

Austin v tejto súvislosti vyjadril „hlboké znepokojenie z toho, že Čína nie je ochotná vážnejšie sa zapojiť do zlepšených mechanizmov krízového manažmentu medzi našimi dvoma armádami“, no vyjadril nádej, že sa to čoskoro zmení.

Kritizoval tiež čínsku armádu, ktorej lietadlá vykonali znepokojujúci počet riskantných manévrov voči lietadlám USA a spojencov, nachádzajúcim sa oprávnene v medzinárodnom vzdušnom priestore.

K najnovšiemu incidentu došlo minulý týždeň, keď sa čínska stíhačka nad Juhočínskym morom nebezpečne priblížila k americkému sledovaciemu lietadlu. Čínska armáda však uviedla, že americké lietadlo „vniklo“ do vojenského výcvikového priestoru.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie