fbpx

August 1968: Socializmus s ľudskou tvárou dráždil Sovietov, okupácia ČSSR zastavila reformu na dlhých 20 rokov

Reformný a demokratizačný proces v Československu z roku 1968 ukončila invázia armád piatich štátov Varšavskej zmluvy - Sovietskeho zväzu, Bulharska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky (NDR) a Poľska. Foto: TASR/archív, Miroslav Vojtek, Ladislav Bielik

Reformný a demokratizačný proces v Československu z roku 1968 ukončila invázia armád piatich štátov Varšavskej zmluvy – Sovietskeho zväzu, Bulharska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky (NDR) a Poľska.

V stredu 21. augusta uplynulo 56 rokov od začiatku okupácie bývalej Československej socialistickej republiky (ČSSR). Udalosť sa v SR od roku 2021 pripomína ako pamätný deň. Stalo sa tak po tom, ako poslanci Národnej rady (NR) SR 3. novembra 2020 rozhodli, že do zoznamu pamätných dní pribudne 21. august ako Deň obetí okupácie Česko-Slovenska.

V ten istý deň poslanci odsúhlasili aj to, že 21. jún sa bude pripomínať ako pamätný – Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska.

Socializmus s ľudskou tvárou

August 1968 sa do myslí ľudí nezmazateľne zapísal ako mesiac, v ktorom snahu o demokratizáciu komunistického režimu brutálne potlačili vojská štátov Varšavskej zmluvy na čele so Sovietskym zväzom. Tzv. socializmus s ľudskou tvárou, ktorého snahou bolo reformovať režim, však nebol vo svete rozdelenom železnou oponou a pri veľkomocenskom vplyvu možný zrealizovať a najmä nebol akceptovaný, píše Ústav pamäti národa.

Hlboké zmeny, ktoré by reforma priniesla, zašla priďaleko. Malo ísť o odstránenie cenzúry, umožnenie slobodne cestovať na Západ, snaha o reformu systému, povolenie drobného podnikania či vznik nekomunistických spolkov. Tieto kroky sa nepáčili ideologistom v susedných komunistických štátoch, začo si lídri demokratizačného procesu vypočuli spŕšku kritiky na stretnutiach so Sovietmi a ďalšími štátmi Varšavskej zmluvy.

Kritika vyústila najskôr do vyhrážok, aby sa s reformou prestalo, nakoniec prešla do vojenskej akcie, ktorá odštartovala zdĺhavý proces normalizácie. Akcia prispela k tomu, že komunistický režim v bývalom Československu vládol až do novembra 1989.

Invázia bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Začala sa v noci z 20. na 21. augusta 1968. Na invázii s krycím názvom Operácia Dunaj sa zúčastnilo 27 bojových divízií a jedna letecká armáda.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie