fbpx

Atlantik môže prísť o Golfský prúd. Bod zlomu sa blíži, varujú vedci

Príliš veľa sladkej vody z grónskeho ľadového príkrovu môže spomaliť cirkuláciu Atlantického oceánu. Zdroj: X/Prof Richard Betts, Stone Getty Images/Paul Souders

Rýchle topenie ľadu narúša Golfský prúd, ktorý zahrieva severnú pologuľu, varujú vedci z univerzity v holandskom Utrechte. Zároveň tvrdia, že podľa najnovších vedeckých prepočtov sa planéta blíži k takzvanému bodu zlomu, ktorý zastaví všetko oceánske prúdenie ovplyvňujúce klímu na celej Zemi. Nedá sa podľa nich vylúčiť, že k nemu dôjde už o rok.

Okrem Európy by v dôsledku absencie morských prúdov o niekoľko stupňov klesla aj priemerná teplota v Severnej Amerike alebo niektorých častiach Ázie. „Prekvapila nás rýchlosť, s akou k zmenám dochádza,“ uviedol hlavný autor článku René van Westen. „Bude to zničujúce.“

Varovné signály náhleho kolapsu

Zároveň ale dodal, že vedci zatiaľ nemajú dostatok údajov, aby mohli určiť presný dátum zmien. Nevylučujú ale, že by k udalosti mohlo dôjsť už budúci rok. „Až k tomu dôjde, dopady budú nezvratné,“ dodal pre denník The Guardian.

Práca pôvodne publikovaná v časopise Science Advances sa zamerala na hľadanie varovných signálov týkajúcich sa slanosti mora v južnej časti Atlantického oceánu medzi Kapským Mestom a Buenos Aires.

Pri simulácii zmien v priebehu dvoch tisíc rokov na počítačových modeloch globálnej klímy štúdia zistila, že zmeny môžu viesť k náhlemu kolapsu celého systému počas menej ako 100 rokov, čo môže mať katastrofálne následky.

Cirkulácia je kľúčová

Kolaps by sa týkal celého rozsiahleho systému oceánskych prúdov, takzvanej Atlantickej meridionálnej cirkulácie. Tá je charakteristická prúdením teplej slanej vody v horných vrstvách Atlantiku smerom na sever a tokom chladnejších hlbokých prúdov smerom na juh.

Ide o kľúčovú súčasť globálnej regulácie klímy, pretože ovplyvňuje počasie všade na svete. Ak by sa tento systém zahŕňajúci aj Golfský prúd, ktorý ohrieva okrem iného práve Európu, zrútil, nastali by oveľa extrémnejšie zimy, zvýšila by sa hladina morí alebo by sa posunul monzún v trópoch.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie