Atlantik je rekordne prehriaty, naznačuje výnimočnú hurikánovú sezónu

Reklama
Ilustračná fotografia. FOTO TASR/AP

Hurikány získavajú svoju energiu z oceánu. Odoberajú z neho teplo a tým poháňajú svoj ničivý pohyb. A pretože tento rok majú oceány najvyššiu teplotu v dejinách merania, pribúdajú obavy z toho, aká silná bude hurikánová sezóna.

V tomto týždni uplynulo 400 dní, počas ktorých povrchová teplota morskej vody v severnom Atlantiku dosahuje rekordne vysokú teplotu. Ide síce len o porovnanie s obdobím od roku 1981, odkedy sú k dispozícii príslušné satelitné dáta, napriek tomu je dĺžka rekordne teplého obdobia zarážajúca.

Čiastočne to síce súvisí aj s El Niñom, ale vplyv oteplenia vyvolaného človekom je významnejší. Súčasne sa pridal aj efekt oteplenia vplyvom redukcie sírových aerosólov produkovaných predovšetkým nákladnými loďami – zmena pohonu znamená, že veľké plavidlá vypúšťajú týchto látok oveľa menej a vzduch nad oceánmi je čistejší. Aerosóly pritom majú tieniaci efekt a znižujú ohrev vody v oblastiach, kde sa lode pohybujú.

Rekordne teplá voda následne ovplyvňuje dianie v atmosfére. Jednak ohrieva vzduch, čo vedie k nadpriemerným teplotám predovšetkým v západnej, čiastočne aj v strednej Európe. A ďalej sa z teplejšieho povrchu oceánov ľahšie odparuje vodná para, ktorá potom v atmosfére môže kondenzovať a viesť k vzniku výdatnejších zrážok, informuje portál ČT 24.

Ostatne uplynulá zima aj predchádzajúca jeseň boli vo väčšine západnej Európy na zrážky veľmi bohaté. Rekordné dažde zaznamenali aj Britské ostrovy. Vlhké boli už pritom aj predchádzajúce mesiace – od októbra 2022 do marca 2024 spadlo vo Veľkej Británii v priemere 1696 milimetrov zrážok, viac ako kedykoľvek predtým počas osemnásťmesačného obdobia.

Výdatné zrážky nasýtili pôdu, od vlaňajšej jesene sú rozsiahle oblasti polí pod vodou, čo povedie k výrazne nižšej úrode predovšetkým obilnín. K tomu sa tam v posledných týždňoch pridáva aj pomerne chladné jarné počasie. Napríklad u ozimného jačmeňa sa očakáva prepad úrody až o dvadsaťdva percent. Výrazne nižšia úroda bude znamenať nutnosť vyššieho dovozu obilia s dopadom na nárast cien potravín.

Rekordne alebo takmer rekordne teplé sú aj oblasti tropického a subtropického Atlantiku aj Mexického zálivu. Teda regióny, ktoré sú zásadné pre vznik a vývoj hurikánov. Veľmi teplá je pritom nielen voda na povrchu, ale aj nezvyčajne hlboko pod ním.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie