fbpx

Atentát na Fica: Bezpečnostný expert aj policajný exprezident hovoria o zlyhaní premiérovej ochranky

Reklama
Ilustračná fotografia. Na snímke policajti zatýkajú muža po streľbe na predsedu vlády Roberta Fica na výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. (Zdroj: TASR)

Slovenské bezpečnostné zložky zlyhali, pokiaľ nechali strelca dôjsť so zbraňou do bezprostrednej blízkosti premiéra Roberta Fica a umožnili naňho vystreliť. Strážiť otvorený vonkajší priestor je zložité a reakcia po výstrele bola podľa bezpečnostného experta Martina Hrinka profesionálna. Kontakt s ozbrojenou osobou však ochrancovia podcenili, povedal pre portál novinky.cz.

„V uzavretom priestore, ako je parlament, ľudí preženiete cez röntgeny, žiariče, ktoré odhalia akúkoľvek zbraň. Na verejnom priestranstve je ochrana premiéra veľmi ťažká, preto tam bola polícia všadeprítomná. Na záberoch je vidieť, že policajti boli prítomní aj v civile medzi verejnosťou,“ hovorí Martin Hrinko. „Nezabránili však tomu, že niekto predniesol zbraň až k premiérovi a vystrelil po ňom. Úplne zabrániť tomu nemôže najlepšia ochranka, ale tá ochrana mala byť odolnejšia.“

Pre portál novinky.cz ďalej povedal: „Útočník podľa všetkého strieľal z krátkej zbrane, musel preto prísť na krátku vzdialenosť. Ochrancovia mali zareagovať. Pokiaľ je zima, zbraň sa v kabáte ľahko prehliadne, ale bolo teplo. Ak má človek zbraň pri sebe alebo sú všetci ostatní sporo odetí a daný človek je v kabáte alebo bunde, to je prvý signál, že sa niečo deje. Keď človek zavolá na premiéra, privolá si ho, chce mu podať ruku, ochrancovia musia strážiť, čo má v ruke.“

Strelecký incident podľa neho upraví kritériá ochrany: Nespomínam si, že by na Slovensku za celý môj život došlo k podobnej udalosti. Tak dlho sme si mysleli, že sa nič nemôže stať, až sme sa ukolísali. Zlepší sa taktika, ako pre takéto prípady postupovať. Poznám to z útoku masových strelcov, vždy sa môže nájsť nasledovník, ktorý si povie: keď to ide na Slovensku, tak to ide tu tiež. Takí osamelí vlci môžu byť hrozbou. Preto bude musieť polícia prijať tvrdšie reštrikcie, teraz majú pádny dôvod, že k takýmto udalostiam skutočne môže dôjsť. Polícia s politikmi budú na túto tému veľmi dôkladne komunikovať, aby sa neopakovalo to, čo sa stalo na Slovensku,“ hovorí Martin Hrinko.

Policajný exprezident Hamran kritizuje personálne výmeny

V rozhovore pre Denník N policajný exprezident Štefan Hamran spomenul aj nedávne personálne výmeny: Preto k tomu poviem toto: počas útoku nastal chaos a po útoku ešte väčší. Takto nemôže fungovať polícia ani Slovenská informačná služba. Čo si pamätám, vždy viedol Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií človek s dlhoročnými skúsenosťami. Teraz tam dosadili civilistu, okresného predsedu Hlasu. Dostal funkciu, hodnosť kapitána, ale ten človek nemá ani páru. Na čele SIS je tiež pán Gašpar, ktorý v živote nerobil v tajnej službe, ako policajt mal slabé výsledky.“

Po podobnom incidente by mala nasledovať výmena ochranky aj jej personálne posilnenie. Na otázku ďalšieho postupu po podobnom incidente tiež odpovedal: „V každej civilizovanej krajine by minister vnútra po takomto incidente odstúpil.“

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie